Niecodzienne trudności spotkały uczestników obchodów Dnia Jana Pawła II w Toronto, uroczystego podniesienia flagi na maszcie przed ratuszem tego miasta. Aby dostać się do miejsca na tarasie ratusza wszyscy musieli przejść “lotniskową” kontrolę bezpieczeństwa z przeszukiwaniem toreb i plecaków. Szczęśliwie oszczędzono  nam ściągania butów. Przedstawiamy trzy przemówienia wygłoszone podczas tych podniosłych uroczystości.

Ojciec Adam Filas OMI: Kochani Rodacy! Wobec wzmożonych ataków medialnych na osobę św. Jana Pawła Drugiego, które niweczą dobre imię polskiego papieża, podważają jego świętość i zasługi dla Kościoła i Ojczyzny, a także próbują podważyć jego nauczanie moralne, jako Polonia, jako rodzina polonijna w Kanadzie wraz z całym Kościołem w Kanadzie wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw i odrzucamy oskarżenia, które jak podają eksperci zostały wysunięte bez krytycznej analizy źródłowej.

        Ponadto z oburzeniem obserwujemy, jak niektóre frakcje polityczne wykorzystują postać papieża, traktując go przedmiotowo. W brudnej grze politycznej, kiedy jest to wygodne, politycy występują w jego obronie. Niestety, najczęściej jego nauczanie, zwłaszcza dotyczące świętości życia, małżeństwa i rodziny, co rusz jest lekceważone, ośmieszane i z nutą nienawiści; krytykowane bowiem niejednokrotnie staje się solą w oku zagorzałych przeciwników. Uważamy, że trwające szykany są dowodem na światopoglądową, ideologiczną i kulturowo polityczną walkę z Kościołem i jego wiernymi, która dąży do usunięcia religii z przestrzeni społecznej, a w końcu do pełnej ateizacji społeczeństwa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Świętego Jana Pawła Drugiego uznajemy za wybitnego Polaka i wielkiego Świętego, którego życie i pontyfikat przypadły w trudnych czasach przełomu epok. Jego niekwestionowany wkład w obalenie żelaznej kurtyny i upadek komunizmu w Europie oraz wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie budzą nasz głęboki szacunek i wdzięczność. Wyżej wspomniane osiągnięcia z pontyfikatu papieża stały się podstawą dla federalnego parlamentu Kanady do ustanowienia drugiego kwietnia, dnia błogosławionej śmierci Jana Pawła, drugiego Dniem Świętego Jana Pawła Drugiego w Kanadzie. I bardzo serdecznie raz jeszcze dziękujemy tym, którzy się do tego przyczynili.

        Będąc duchowym przewodnikiem kilku pokoleń Polaków, papież kształtował moralność i wyznaczał niełatwą, lecz pewną drogę do świętości, która jest naszym obowiązkiem. Jako niestrudzony promotor i orędownik cywilizacji życia i miłości bezkompromisowo upominał się o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wzywał do szczególnej odpowiedzialności, zwłaszcza chrześcijańskich polityków i prawodawców.

        Ataki na świętego papieża, a nawet swoisty kolejny zamach na niego, który uderza w Kościół i katolików na świecie, potwierdza tylko wagę i wielkość jego nauczania i upodabnia go do samego Chrystusa, którego faryzeusze i uczeni w Piśmie chcieli również ukamienować, czyli uciszyć, zdyskredytować, bowiem nie potrafili przyjąć gorzkiej prawdy o sobie i o swoim postępowaniu. O tym czytaliśmy w zeszły czwartek w Ewangelii Świętego Jana.

        Dlatego jako Polonia kanadyjska, od zawsze wierna Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, zatroskana o losy naszej Ojczyzny, Polski, przybranej Ojczyzny, Kanady, Kościoła i świata, stanowczo potępiamy bezpardonowy kolejny zamach na świętego Jana Pawła Drugiego. Stajemy w obronie Jego nauczania i świętości oraz apelujemy o modlitwę za Jego wstawiennictwem w intencji Kościoła i świata, a szczególnie w intencji jego nieprzyjaciół.

        Papież wyszedł zwycięsko z pierwszego zamachu na Placu Świętego Piotra, wyjdzie również zwycięsko i z tego zamachu, który przygotowali ludzie i media bez sumienia.

        Wszechmogący, wieczny Boże, dziękujemy Ci za dar Jana Pawła Drugiego. Dziękujemy Ci za to, że mogliśmy żyć i działać, rozwijać się w czasie Jego pontyfikatu. Dziękujemy Ci za to, że jako Polonia kanadyjska i w ogóle Polonia na świecie zawsze byliśmy wierni Bogu, Ojczyźnie, Kościołowi i naszym tradycjom. I prosimy Cię o to, abyśmy zawsze pamiętali, kim jesteśmy, byśmy nigdy nie dali się zmanipulować i byśmy zawsze kroczyli drogą wyznaczoną przez świętego Jana Pawła Drugiego ku wieczności. Abyśmy tam kiedyś mogli się wszyscy razem spotkać. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

•••

Władysław Lizoń, którego propozycja ustawodawcza doprowadziła do przyjęcia Dnia Jana Pawła II w Kanadzie: Szanowni Państwo! Musimy się razem trzymać i nie dopuścić do tego, żeby nas niszczono, bo niszczą nie tylko pamięć naszego Wielkiego Papieża, ale niszczą podwaliny, fundamenty, na których zbudowana była nasza Ojczyzna i pokolenia rodzin polskich przez wieki. Zbudowana została na wartościach, które On podtrzymywał i głosił. Dlatego też jest niezwykle ważne to, co Ojciec Adam mówił i to, co my wszyscy wiemy, nie dajmy się temu walcowi przejechać. Bądźmy razem i świętujmy dzień Jana Pawła Drugiego przez wiele, wiele lat tutaj i wszędzie, gdzie jesteśmy. Dziękuję bardzo.

•••

Bartłomiej Habrowski p.o. prezes Gminy I ZNPwK: Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy! Apeluję do wszystkich czujących się Polakami i wszystkich ludzi dobrej woli o obronę naszego Papieża Świętego Jana Pawła Drugiego przed niewybrednymi atakami podejmowanymi przez pewne grupy w Polsce i Polakom nieprzyjazne i działające na naszą szkodę.

        Nie miejmy żadnych złudzeń, to nie są działania przypadkowe i zapoczątkowane dopiero w ostatnim okresie; to działania długofalowe, przygotowywane z premedytacją, od długiego czasu, mające na celu zdyskredytowanie nas Polaków i atak na naszą patriotyczną postawę i nasz światopogląd chrześcijański, katolicki. Jasno i wyraźnie tutaj widać, że te najnowsze ataki to tylko część planu realizowanego od wielu, wielu lat, mającego osłabić nas jako naród i państwo w celu uzyskania konkretnych, bardzo wymiernych celów.

        Nasza aktywność jest tutaj szeroko pojętą obroną dobrego imienia Polski i Polaków, co jest naszym nie tylko prawem, ale i moralnym obowiązkiem.

        Podpisanie i szerokie rozesłanie  petycji  w obronie Jana Pawła II jest przynajmniej minimum tego, co możemy zrobić w tej ważnej dla nas sprawie. Tak że po oficjalnym zakończeniu uroczystości będę apelował i prosił o podpisywanie tej petycji, którą zaczęliśmy już podpisywać w gminie pierwszej ZNPwK.