PARYŻ (AP) – Komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat priorytetów Europy wobec Tajwanu wywołały pytania o stosunki UE zarówno z USA, jak i Chinami, w przeddzień jego planowanego przemówienia na temat suwerenności Unii w Holandii.
Uwagi Macrona zostały opublikowane w niedzielę w wywiadzie dla francuskiej gazety Les Echos i Politico Europe. pt. Europe must resist pressure to become ‘America’s followers,’
„Pytanie, na które jako Europejczycy musimy sobie odpowiedzieć, jest następujące: czy w naszym interesie jest przyspieszenie (kryzysu) na Tajwanie? Nie” – cytowano Macrona w wywiadzie. „Najgorszą rzeczą byłoby myślenie, że my, Europejczycy, musimy popierać ten temat i brać przykład z programu amerykańskiego i przesadnej reakcji Chin”.
Komentarze padły w piątek, zanim Chiny rozpoczęły ćwiczenia bojowe na dużą skalę wokół Tajwanu , które symulowały blokadę wyspy w odpowiedzi na podróż prezydenta Tajwanu do USA.
Macron rozmawiał z dziennikarzami w drodze powrotnej z trzydniowej wizyty państwowej w Chinach , gdzie według biura Macrona długo rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem, w tym o Tajwanie,
Uwagi wywołały szerokie zainteresowanie w mediach społecznościowych, a eksperci zadali pytania, czy poglądy Macrona są zgodne ze stanowiskiem Unii Europejskiej i czy blok 27 państw jest w stanie stać się „trzecim supermocarstwem”, które Macron ma nadzieję zbudować w ciągu „ kilka lat.”
Zapytany o komentarze Macrona w poniedziałek, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, podkreślił, że Stany Zjednoczone i Francja mają „wspaniałą współpracę dwustronną” i ściśle koordynują kwestie bezpieczeństwa na Ukrainie, w regionie Indo-Pacyfiku, Sahelu i innych miejscach.
„Koncentrujemy się na… upewnieniu się, że wspólnie dbamy ol bezpieczeństwo narodowe obu krajów” — powiedział Kirby.
Macron we wtorek ma rozpocząć dwudniową wizytę państwową w Holandii, gdzie ma wygłosić przemówienie na temat suwerenności Europy, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki i przemysłu.
„My, Europejczycy, musimy się obudzić. Naszym priorytetem nie są plany innych (mocarstw) we wszystkich regionach świata” – powiedział Macron w wywiadzie.
Podkreślił propagowaną przez siebie od lat koncepcję „strategicznej autonomii” Europy. Ostrzegł przed czymś, co nazwał „pułapką”, która doprowadzi do „wpadnięcia bloku w kryzysy, które nie są nasze”.
Redakcja Politico poinformowała, że biuro Macrona poprosiło o sprawdzenie cytatów prezydenta przed ich publikacją, co jest powszechną praktyką we Francji, co doprowadziło do usunięcia niektórych fragmentów wywiadu, w którym „mówił jeszcze bardziej szczerze o Tajwanie i strategicznej autonomii Europy”.