Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że toczą się rozmowy w sprawie zwrotu kanadyjskiej ludności rdzennej niektórych przedmiotów znajdujących się w Muzeach Watykańskich. Ojciec Święty wyraził chęć oddania również innych obiektów pochodzących z ery kolonialnej, przy czym sprawa każdej rzeczy ma być rozważana indywidualnie. Papież powiedział, że przychodzi mu na myśl siódme przykazanie. Jeśli coś ukradłeś, musisz to oddać.

W ostatnim czasie Franciszek oddał Grecji trzy fragmenty rzeźb z Partenonu, które w kolekcji watykańskiej znajdowały się od dwóch wieków. Papież powiedział, że to właściwy gest i jeśli taie zwroty są możliwe, to muzea powinny je przeprowadzić.

Wiele muzeów w Europie i Ameryce Północnej zastanawia się nad przyszłością swoich zbiorów etnograficznych i antropologicznych w świetle rozliczania się z czasami kolonialnymi i podbojami Afryki, Ameryk i Azji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Watykan posiada pokaźną kolekcję sztuki ludności rdzennej z całego świata. Wiele przedmiotów zostało przesłanych do Rzymu przez katolickich misjonarzy na wystawę w Ogrodach Watykańskich, która odbyła się w 1925 roku. Watykan twierdzi, że przedmioty takie jak ceremonialne maski, dzwonki i pióropusze były podarunkami. Uczeni z ludności rdzennej wątpią jednak, czy ich przodkowie mogli za darmo i bez przymusu oddać swoje wyroby, biorąc pod uwagę stosunki w czasach kolonialnych.

Papież Franciszek zna historię i był w Kanadzie w ubiegłym roku, by przeprosić ludność rdzenną za nadużycia, których dopuszczali się katoliccy misjonarze w szkołach rezydenckich. Później z kolei wizytę w Watykanie złożyli grupy ludności rdzennej. Indianie byli w muzeum Anima Mundi i widzieli dzieła swoich przodków. Byli zainteresowani szerszym dostępem do kolekcji i zwrotem niektórych rzeczy.

Franciszek teraz powiedział, że rozmowy są w trakcie i dokonano uzgodnień. Dodał, że spotkania z kanadyjską ludnością rdzenną są „bardzo owocne”