Kanadyjska Izba Gmin odrzuciła ustawę konserwatywnej posłanki z Saskatchewan Cathay Wagantall, która miała na celu wzmocnienie ochrony wrażliwych kobiet w ciąży – twierdząc, że ustawa jest antyaborcyjna.
Ustawa C-311, zatytułowana Ustawa o przemocy wobec kobiet w ciąży zmieniłaby kanadyjski kodeks karny i dodawała znęcanie się i wyrządzanie fizycznej lub emocjonalnej krzywdy kobiecie w ciąży do listy „okoliczności obciążających” podczas procesu sprawcy.
Oznaczałoby to, że sprawca mógłby otrzymać surowszą karę za napaść na kobietę w ciąży.
Za ustawą C-311 głosowało 113 posłów, przeciw było 205 posłów.
113 posłów, którzy poparli ustawę, było konserwatystami. Wszyscy posłowie Partii Liberalnej, NPR, Bloc Quebecois i Zielonych głosowali przeciwko. Niezależni posłowie Han Dong i Alain Rayes również głosowali przeciwko ustawie.
„Proponowana przez konserwatystów ustawa C-311 jest kolejną z serii przejrzystych prób nadania statusu prawnego płodowi w Kanadzie” – powiedziała na konferencji prasowej liberalna posłanka Rachel Bendayan. Inna liberalna posłanka Jenna Sudds stwierdziła, że ustawa „kryminalizuje kobiety w ciąży doświadczające poronień i ostatecznie może kryminalizacować aborcję”.
Poseł NPR Heather McPherson stwierdziła, że nie ma potrzeby ani uzasadnienia dla ustawy mającej na celu ochronę kobiet w ciąży, dodając, że ustawa w rzeczywistości jest „niebezpieczna dla kobiet w Kanadzie i na całym świecie”.
Podczas wtorkowej debaty liberalny poseł Mark Gerretssen pokazał również środkowy palec konserwatywnej posłance Kerry-Lynne Findlay.
Należy zauważyć, że słowo „aborcja” nie zostało nigdzie wspomniane w tekście ustawy C-311.
W ostatnich latach w Kanadzie zabitych zostało ponad 80 kobiet w ciąży.
Wśród tych kobiet jest 18-letnia Rori Hache, która została zabita przez mężczyznę, który wielokrotnie uderzał ją w głowę młotkiem lub podobnym przedmiotem, oraz 31-letnia Cassandra Kaake, która została zabita przez mężczyznę, który ją udusił, rozciął gardło, oblał ją benzyną i podpalił dom.
Zwolennicy ustawy C-311 mieli nadzieję, że uchwalenie ustawy przyniosłoby większą sprawiedliwość ofiarom.