„Prawo nie przewiduje możliwości zaskarżenia pozytywnej decyzji wojewody służącej korzystaniu w ramach zgromadzeń cyklicznych z konstytucyjnej wolności zgromadzeń” – wskazał dziś Sąd Najwyższy, uchylając postanowienie warszawskiego sądu okręgowego, który nie zgadzał się na nadanie Marszowi Powstania Warszawskiego statusu zgromadzenia cyklicznego.
W ten sposób Sąd Najwyższy przywrócił moc postanowienia wojewody o nadaniu Marszowi Powstania Warszawskiego statusu manifestacji cyklicznej w latach 2022-2024. Wcześniej od tej decyzji odwołania skierował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Sąd pierwszej instancji zażalenie odrzucił, ale to postanowienie zostało uchylone przez Sąd Apelacyjny i sprawa ponownie trafiła do warszawskiego sądu okręgowego. Wówczas sąd orzekł, że Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości nie powinno uzyskać zgody na organizowanie imprezy cyklicznej. Zażalenia złożyli organizatorzy Marszu, wojewoda oraz warszawski prokurator regionalny. Wszystkie zostały oddalone przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wówczas prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował skargę do Sądu Najwyższego.

Dziś Sąd Najwyższy orzekł, że Konstytucja i Prawo o zgromadzeniach „wykluczają możliwość zaskarżenia decyzji wojewody pozytywnej dla organizatora pokojowego zgromadzenia przez organ gminy, na której terenie ma się odbywać zgromadzenie cykliczne”.

– „Odmienna wykładnia, przyjęta przez Sąd Apelacyjny, prowadziła do niekonstytucyjnego ograniczenia wolności zgromadzeń i naruszała art. 57 Konstytucji RP”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– podkreślono w uzasadnieniu.