Warszawa 28 czerwca 2023
Po 74 latach szczątki śp. Tadeusza Bejta zostały złożone w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w otoczeniu siostrzeńców i siostrzenic z Anglii, USA, Kanady i Polski, mieszkańców ziemi wyszogrodzkiej, warszawiaków oraz przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej, która odnalazła swego patriotę i z honorami pożegnała. Spoczął obok swojej matki Anny Bejt z d. Homolka i siostry – powstańczej sanitariuszki Marii Nitowskiej.
Mszę świętą w parafii św. Karola Boromeusza sprawowali księża ks. Piotr Hejna i ks. Stanisław Podgórski, a charyzmatyczną homilię wygłosił ks. Tomasz Trzaska z Samodzielnej Sekcji Informacji i Sprawozdawczości IPN Biura Poszukiwań i identyfikacji.
Wojskowa asysta honorowa z Dowództwa Garnizonu Warszawa, pod kierunkiem ppor. Paweł Szuby nadała szczególny wymiar tej ceremonii najpierw w kościele i później na cmentarzu z werblem i trąbką oraz salwą honorową. Sztandar powstańczy zaprezentowała Grupa Historyczna “Zgrupowanie Radosław” w składzie Bogdan Bednarczyk i Marek Antośkiewicz.
Po przejściu konduktu pogrzebowego do miejsca pochówka Karol Świętorzecki, siostrzeniec śp. Tadeusza Bejta, opowiedział jak 77 lat wcześniej w Kopytkowie poznał i zapamiętał na całe życie Wuja Tadeusza. „Stajemy z dumą i szacunkiem przy Tobie, oddając hołd za poświęcone życie w obronie niepodległej i wolnej Polski.” W imieniu rodziny serdecznie podziękował polskim instytucjom państwowym za identyfikację i otoczenie opieką miejsca pochówku.
W uroczystości uczestniczył dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział jak w więzieniu na Rakowieckiej został uśmiercony wybitny Polak, wykonujący wyjątkowe misje do sztabu 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, czy w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu „Radosław” – batalionie „Czata 49”.
Wieńce i wiązanki z szarfami złożyli Adam Siwek Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa (BUWiM), Paweł Różański przewodniczący Rady Gminy Bodzanów, Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Sprawozdanie medialne dla IPN przygotowała pani Ewa Tylus, a Polskie Radio reprezentowała pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wśród innych oficjeli byli Renata Sułek w imieniu Ministra Jana Józefa Kasprzyka szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego zastępca przewodniczącego Rady.
Po zdjęciu z trumienki flagi Biało-Czerwonej przez żołnierzy WP prof. Szwagrzyk przekazał ją Szymonowi Świętorzeckiemu, siostrzeńcowi śp. T. Bejta, który do końca doprowadził procedurę poszkodowanego rozpoczętą w prokuraturze IPN wiele lat wcześniej. Następnie prof. Szwagrzyk i dr. Siwek oddali hołd przy grobie naszego bohatera oraz zapalili znicze okolicznościowe IPN.
Przygotowania do pogrzebu trwały niemal rok, a z ramienia IPN BUWiM koordynowała je Natalia Kolomenska. Odnowiono na Starych Powązkach historyczny nagrobek rodzinny wykonany sto lat wcześniej z jasnego piaskowca i wzbogacono go tablicą inskrypcyjną upamiętniającą postać „śp. Tadeusza Bejta, kuriera Komendy Głównej Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego, odznaczonego Krzyżem Walecznych. Organizator Przerzutów na Zachód osób ściganych przez Służby Bezpieczeństwa oraz Rodzin Oficerów 2 Korpusu Gen. Andersa. Aresztowany w Berlinie 25.09.1947 r. i skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Stracony 11.02.1949 r. Szczątki odnalezione przez IPN w 2013 r. pochowane tu 28.06.2023 r.”.
Dom Pogrzebowy “CZYŻAK” z Wyszkowa wspaniale przygotował i poprowadził ceremonię pogrzebową naszego żołnierza podziemia niepodległościowego i ofiary zbrodni komunistycznej.
Cześć i chwała bohaterom!
Maria Świętorzecka