Z rządowej notatki wynika, że w budżecie federalnym przewidziano fundusze na paszporty covidowe aż do 2026 roku. WHO tymczasem ogłosiło już koniec pandemii.
Notatka federalnego departamentu zdrowia jest datowana na 23 marca. Paszporty szczepionkowe zostały wycofane prawie rok wcześniej, ale departament i tak zawnioskował o zwiększenie finansowania programu paszportów covidowych i środków śledzenia. Zostało to uzasadnione „ciągłym utrzymywanie paszportów jako dokumentacji medycznej i jako środków ułatwiających przemieszczanie się w kontekście podróży zagranicznych, a także wspieraniem stosowania środków, które mogą być przydatne w przyszłości”.
W notatce można dalej przeczytać, że Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego przeznaczyła 17,6 miliona dolarów przez trzy lata poczynając od roku 2022-23 na utrzymanie paszportów covidowych.
Paszporty zostały wprowadzone przez rząd federalny w październiku 2021 roku. Były obowiązkowe dla osób, które chciały podróżować samolotami, pociągami i statkami.
WHO oficjalnie zadeklarowało koniec pandemii 5 maja. Mimo to rząd federalny uznaje, że paszporty nie powinny zniknąć, „ponieważ są kluczowe dla otwierania gospodarki i powrotu do życia w postcovidowym świecie”.
W 2021 roku Ottawa przekonywała obywateli, że paszporty szczepionkowe nie będą używane do niczego innego jak tylko potwierdzania zaszczepienia przeciwko COVID-19. Kanada nie jest jednak odosobniona w chęci utrzymania takich dokumentów. Na świecie widać dążenie do tworzenia cyfrowej infrastruktury, scentralizowanego rządu i systemu medycznego. 5 czerwca WHO i Unia Europejska ogłosiły w Genewie podjęcie współpracy nad światową wersją paszportów szczepiennych.