Dym wydobywający się z pożaru w południowym interiorze Kolumbii Brytyjskiej stał się przyczyną potężnej chmurę pirokumulonimbusowej – a zjawisko zostało uchwycone na wideo. Klip z erupcji został udostępniony w mediach społecznościowych w środę przez Cooperative Institute for Research in the Atmosphere z Colorado State University. Wideo pokazuje kłęby dymu z pożaru, poczym ogromny pióropusz nagle wystrzeliwuje w niebo.
Terri Lang, meteorolog z Environment and Climate Change Canada, mówi, że chmury pyrocumulonimbus są podobne do zwykłych chmur cumulonimbus – gęstych formacji, które rozwijają się nad gorącymi powierzchniami – za wyjątkiem tego, że czerpią ciepło z intensywnych pożarów. „Jeśli ciepło zostanie uwięzione, może gwałtownie wzrosnąć” – twierdzi Lang. „W tym przypadku wyglądało to prawie jak erupcja wulkanu”. Chmury Pyrocumulonimbus, podobnie jak zwykłe chmury Cumulonimbus, są również zdolne do powodowania błyskawic – dodaje Lang.
Chociaż wideo CIRA nie określa dokładnej lokalizacji chmury, Lang powiedział, że wydaje się, że miało to miejsce w pobliżu Cathedral Provincial Park, gdzie w tym tygodniu ewakuowano dziesiątki turystów.
Zjawiska te nie są niczym niezwykłym podczas sezonów pożarów BC, według ECCC, chociaż większość nie jest tak dramatyczna, jak to uchwycone w środę wieczorem.
Niestabilne warunki otaczające chmurę pirokumulonimbusową mogą stanowić poważne wyzwanie dla strażaków. Chmury powodują intensywne prądy wstępne, zasysają dym i stwarzają zdradzieckie warunki dla załóg na ziemi iw powietrzu.
A wildfire in southern British Columbia produced a brief pyrocumulonimbus cloud this evening.
This high resolution satellite imagery from GOES-18 shows the explosiveness within the smoke plume. pic.twitter.com/pU52VKCNiH
— CIRA (@CIRA_CSU) August 17, 2023