Minister edukacji Ontario Stephen Lecce stwierdził, że rodzice muszą być „w pełni zaangażowani”, jeśli uczeń chce zmienić swoją tożsamość płciową lub zaimki w szkole, ale jego resort nie chce angażować się w formalne przepisy lub ustawodawstwo na ten temat.

„Rodzice muszą być w pełni zaangażowani i mieć pełną świadomość tego, co dzieje się w życiu ich dzieci. Mam na myśli często konsekwencje zdrowotne” – powiedział pan Lecce na konferencji prasowej 28 sierpnia w odpowiedzi na pytanie, czy Ontario wprowadzi politykę włączenia rodziców podobną do tej ogłoszonej w Saskatchewan i Nowym Brunszwiku.

„Myślę, że musimy szanować prawa rodziców i mieć świadomość, że mogą to być decyzje zmieniające życie” – powiedział  minister edukacji. „Myślę, że rodzice chcą się angażować, aby móc wspierać swoje dzieci, i uważam, że to naprawdę ważna zasada, której musimy przestrzegać”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zarówno Saskatchewan, jak i Nowy Brunszwik wprowadziły zasady chroniące prawa rodzicielskie i wymagające od szkół uzyskiwania zgody rodziców lub opiekunów na zmianę preferowanego imienia i zaimków używanych w szkole przez dziecko, które nie ukończyło 16 lat.

Lecce nie chce się jednak posunąć, by zobowiązać  prowincję do wprowadzenia przepisów w tej kwestii. „Po prostu jako prowincja dajemy jasno do zrozumienia, że ​​naszym zdaniem rodzice powinni być w pełni zaangażowani i w pełni świadomi tego, co dzieje się z ich dziećmi” – powiedział. „To są znaczące zmiany i mają prawo o nich wiedzieć”. Dodał, że prowincja oczekuje, iż rady szkolne będą „jak zawsze transparentne wobec rodziców”.

Naciskany, czy Ministerstwo Edukacji  wyda w tej sprawie zarządzenie dla rad szkolnych, odpowiedział: „Rodzice mają prawo wiedzieć i będziemy to  szanować”. „Uważamy, że zarządy muszą zrobić to samo”.

Rada Szkolna Okręgu Toronto (TDSB) posiada spisane zasady  dotyczące podejścia do „uczniów transpłciowych i nieprzystosowujących się do płci”, które stanowią, że uczniowie ci mogą składać wnioski dotyczące ich „prawa do swobodnego wyrażania płci i/lub tożsamości płciowej”. „Wszyscy uczniowie, w tym uczniowie transpłciowi i uczniowie niezgodni z płcią, mają prawo, aby zwracać się do nich za pomocą preferowanego imienia i zaimków odpowiadających ich tożsamości płciowej. Dzieje się tak niezależnie od tego, jakie dany uczeń ma prawnie zapisane imię i nazwisko, czy też zmienił płeć”..

„Wszyscy uczniowie mają prawo do prywatności; o ile uczeń nie zaleci inaczej, szkoły muszą zachować poufność statusu ucznia transpłciowego/nieprzystosowanego do płci.”