2 września w Calgary doszło do kolejnej gwałtownej bójki pomiędzy rywalizującymi ze sobą frakcjami Erytrejczyków, które w ostatnich miesiącach nasiliły się poza granicami tego kraju, a policja twierdzi, że trwają aresztowania.

Do konfliktu doszło w północno-wschodniej dzielnicy Falconridge, około godziny 17:00 czasu lokalnego. Policja Calgary (CPS) odpowiedziała na zgłoszenia dwóch grup zaangażowanych w przemoc. Według oświadczenia policji z 2 września w akcję zaangażowanych było początkowo nawet 150 osób, a wiele z nich wymachiwało bronią.

Na nagraniu wideo opublikowanym 3 września przez świadka widać mężczyzn rzucających kamieniami, uzbrojonych w długie kije, niektórzy mieli na sobie białe koszule z obecną flagą Erytrei , a inni mieli na sobie niebieskie T-shirty. Osoby ubrane na niebiesko pokazały dawną flagę Erytrei , w kolorze jasnoniebieskim, przedstawiającym wieniec z zielonych oliwek otaczających zieloną sześciolistną roślinę, jak widać w doniesieniach CTV News.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Policja przybyła wkrótce po rozpoczęciu bójki, wraz z funkcjonariuszami na koniach.

Następnego dnia na konferencji prasowej rzecznik CPS Bennett Cliff O’Brien powiedział, że  wiele osób odniosło obrażenia a według policji co najmniej 10 osób trafiło do szpitala.

„Są to grupy osób, które przybyły tutaj z zamiarem spowodowania konfrontacji lub wzięcia w niej udziału i spowodowania  przemocy” – dodał „Wiemy, że przynajmniej niektóre grupy przechowywały broń na długo przed tym, jak to miało miejsce. Jest to więc bardzo niepokojące.”

O’Brien powiedział, że osoby biorące udział w starciu nie słuchały wezwań policji. Atakowano również funkcjonariuszy.

Do podobnych starć doszło w sierpniu w innych miastach Kanady , w tym w Edmonton i Toronto, podczas etnicznych festiwali – podaje Calgary Herald.

Erytrea to mały kraj w Afryce Wschodniej, który ma tego samego prezydenta od czasu uzyskania przez kraj niepodległości od Etiopii w 1993 r. Isaias Afwerki nie przeprowadzał wyborów od 30 lat, a obywatele kraju stoją przed przymusowym poborem do wojska   – podaje Human Rights Watch.

Konflikt między grupami toczy się pomiędzy zwolennikami dawnej Erytrei a tymi, którzy uważają, że obecna flaga reprezentuje dyktaturę pod rządami Afwerkiego.

Część protestujących oskarżyła wydarzenia festiwalowe o zbieranie pieniędzy dla obecnego reżimu, natomiast strona przeciwna oskarżyła erytrejskich uchodźców o podżeganie do ataków.