Nowe badanie wskazuje, że więcej niż jeden na pięciu pracowników rozważa odejście z pracy, przy czym kobiety  twierdzą, że poczucie niedoceniania jest głównym powodem odejścia lub rozważania odejścia z pracy – wynika z nowego badania zdrowia psychicznego przeprowadzonego przez Telus Health.
W Indeksie Zdrowia Psychicznego Telus , co miesiąc pyta się pracowników, jak radzą sobie ze swoim zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Dane uzyskano w lipcu i wykazały, że 20 proc. pracowników odeszło z pracy lub rozważa opuszczenie miejsca pracy w imię lepszych możliwości, a 12 proc. odchodzi w poszukiwaniu lepszych świadczeń.
Trzydzieści pięć procent menedżerów stwierdziło, że w zeszłym roku odnotowało większą rotację.

W sierpniu 2022 r. w Indeksie Zdrowia Psychicznego Telus wprowadzono wskaźnik kultury miejsca pracy, w ramach którego pracownicy proszeni byli o ocenę swojego miejsca pracy na podstawie dziewięciu czynników i ocenianie go w skali od jednego do 10, obejmującej m.in.   czynniki, takie jak demotywująca praca, brak troski lub stagnacja.

Nic dziwnego, że im wyższe wyniki miejsca pracy w zakresie „kultury miejsca pracy”, tym niższa  rotacja i wyższa produktywność pracy, a ponadto pracownicy zgłaszają lepsze zdrowie psychiczne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Spośród pracowników ankietowanych przez Telus Health 31 procent było obciążonych wysokim ryzykiem dla zdrowia psychicznego, a 45 procent – ​​umiarkowanym. Uznano, że 25% respondentów ma niskie ryzyko dla zdrowia psychicznego, chociaż wyniki rzeczywiście wzrosły w porównaniu z raportem czerwcowym do raportu lipcowego.

W Nowej Fundlandii i Labradorze, Saskatchewan,  Maritimes i Kolumbii Brytyjskiej wyniki w zakresie zdrowia psychicznego w lipcu spadły, podczas gdy we wszystkich pozostałych prowincjach wyniki od czerwca wzrosły. Prawie jedna trzecia ankietowanych pracowników stwierdziła, że ​​chce lepszej kontroli nad swoim zdrowiem, 38 procent chciałoby lepszej kontroli nad swoimi finansami, a 20 procent chciałoby lepszej kontroli nad swoimi emocjami.

Kobiety częściej niż mężczyźni deklarowały poczucie braku kontroli nad swoją pracą, finansami lub zdrowiem, podczas gdy pracownicy poniżej 40. roku życia częściej uważali, że nie mają kontroli nad swoimi emocjami i finansami.

Część pracowników (23%) stwierdziła, że ​​przyjmowała leki na zdrowie psychiczne, a 46% stwierdziło, że musi wypróbować więcej niż jeden lek. Kolejne 32 procent stwierdziło, że uzyskanie najlepszego leczenia zajęło ponad rok, a 12 procent stwierdziło, że nadal ma trudności z doborem odpowiedniego leku lub dawki, aby była najskuteczniejsza.

Osoby rozważające odejście z pracy uzyskały wynik w zakresie zdrowia psychicznego o 13 punktów niższy od pracowników, którzy nie planowali zmiany pracy i o 9 punktów niższy od średniej krajowej.

Osoby posiadające własne firmy i deklarujące samozatrudnienie miały najwyższy wynik w zakresie zdrowia psychicznego, podczas gdy pracownicy, którzy pracowali w firmach zatrudniających od 51 do 100 pracowników, mieli najniższy wynik w zakresie zdrowia psychicznego ze względu na status zatrudnienia.

Porównując branże, w lipcu 2023 r. najniższą ocenę zdrowia psychicznego uzyskali pracownicy pracujący w usługach administracyjnych i wspierających, a następnie osoby pracujące w branżach informacyjnych i kulturalnych lub usługach gastronomicznych.

Respondenci zatrudnieni w przemyśle motoryzacyjnym, górnictwie, i wydobyciu ropy i gazu oraz usługach profesjonalnych, naukowo-technicznych uzyskali w lipcu najwyższe wyniki w zakresie zdrowia psychicznego.

Telus Health zapewnia globalną opiekę zdrowotną w ponad 160 krajach.