Premier Alberty Danielle Smith wskazała uwagi dyrektora generalnego Enbridge Inc. jako rozwiązanie poprawiające gospodarkę i przyczyniające się do wysiłków na rzecz zahamowania zmian klimatu.

W poście w mediach społecznościowych z 6 października Premier Smith zacytował Grega Ebela, dyrektora generalnego międzynarodowego przedsiębiorstwa zajmującego się rurociągami i energią z siedzibą w Calgary, który powiedział: „Kanadyjski gaz ziemny, gdyby został użyty do wyparcia węgla w Azji i Europie Wschodniej, miałby ogromne wpływ na redukcję globalnych emisji.”
Pani Smith poprosiła federalnego ministra środowiska i zmian klimatycznych Stevena Guilbeaulta, aby „zgodził się na rozpoczęcie współpracy nad tym zagadnieniem”.„To świetna okazja, aby zmniejszyć globalne emisje i wzmocnić gospodarkę Kanady!”

Rząd federalny przedstawił projekty rozporządzeń , które pomogą Kanadzie osiągnąć zerową sieć elektroenergetyczną do 2035 r. poprzez stymulowanie inwestycji w energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa i słoneczna, inteligentne sieci i systemy magazynowania energii, a także wschodzące technologie, takie jak małe reaktory modułowe oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla.
Niektóre prowincje , w tym Alberta i Saskatchewan , stwierdziły, że nie są w stanie osiągnąć tego celu bez ryzyka utraty niezawodnych dostaw energii i narażania konsumentów skokowe podwyżki cen energii.
Cytat  Ebela został pochodzi z felietonu , który napisał specjalnie dla Financial Post z 6 października, zatytułowanego „Czysty kanadyjski gaz ziemny może pomóc światu w walce ze zmianami klimatycznymi”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Gaz ziemny jest źródłem energii o niższej emisji dwutlenku węgla i ma około połowę mniejszego wpływu niż węgiel. A jest jeszcze bardziej zrównoważony, jeśli pochodzi z Kanady, która należy do najczystszych producentów na świecie” – napisał  Ebel.
Tymczasem z węgla nadal pochodzi 40 procent światowej energii elektrycznej, „co oznacza, że ​​każda poważna polityka energetyczna i klimatyczna musi priorytetowo traktować ogólnoświatowe odejście od węgla”.

Według dyrektora ds. ropy i gazu Kanada ma „więcej niż wystarczającą ilość gazu ziemnego”, aby zaspokoić krajowe  przez 200 lat lub dłużej.

Ebel zasugerował również, aby Ottawa przyjęła politykę i regulacje umożliwiające odpowiedzialny i efektywny rozwój i eksport LNG oraz usprawnienie procesów wydawania pozwoleń, aby lepiej reagować na pilne zapotrzebowanie na większą ilość gazu.