Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podjął kroki w celu ekstradowania członka SS Galizien Jarosława Hunki, nagrodzonego owacją na stojąco w kanadyjskim parlamencie
Szojgu poinstruował śledczych z Rosji i Białorusi, aby wspólnie sporządzili formalny wniosek do władz kanadyjskich, a także do Interpolu, o ekstradycję ukraińskiego esesmana w “celu przeprowadzenia publicznego procesu”.
– Ukrywanie tego nazistowskiego zbrodniarza, czy też po prostu potwora, który ma na rękach krew setek, jeśli nie tysięcy naszych obywateli, w tym dzieci, nie można w żadnym wypadku usprawiedliwiać. Hunka musi ponieść pełną odpowiedzialność za swoje krwawe przestępstwa – stwierdza w oświadczeniu rosyjski minister obrony.
“Fakt bezpośredniego udziału Hunki w okrucieństwach wobec pokojowej ludności radzieckiej ( sic!) na terenie obwodu lwowskiego, wówczas terytorium ZSRR, w tym w ludobójstwie Polaków i Żydów, dostarcza wszelkich niezbędnych podstaw do żądania jego ekstradycji i wydania w celu ścigania”.
14 Dywizja Grenadierów, tzw. dywizja SS Galizien lub “Hałyczyna”, była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen SS, złożoną z ukraińskich ochotników z Galicji. Dowódcą SS Galizien został generał major Fritz Freitag, a szefem sztabu major Wolf Heike.
Niemcy powołali tę formację w 1943 r. we Lwowie dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które uczestniczyły m.in. w masakrach ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Jednostki te dokonały licznych zbrodni w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 r., w tym w Hucie Pieniackiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.
Według Szojgu takie zbrodnie przeciwko ludzkości nie mają przedawnienia. Przypomniał, że Kanada ratyfikowała Konwencję ONZ “o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa”, co jest podstawą prawną.
Polscy urzędnicy również rozważali możliwość wystąpienia o ekstradycję Hunki z Kanady, ale nie podjęli żadnych działań.