Organizacje humanitarne potępiły izraelski atak na obóz uchodźców w Dżabalii , twierdząc, że nalot powinien być „pobudką” dla światowych przywódców, aby zapewnili zawieszenie broni w Gazie.

IDF zbombardowały we wtorek gęsto zaludniony obóz uchodźców Jabalia, w Gazie. Jest co najmniej 400 zabitych i rannych Rzecznik IDF przyznał że to IDF ,  przyznał też, że wiedzieli że bombardują cywilów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Dyrektor pobliskiego szpitala indonezyjskiego powiedział, że co najmniej 50 osób zginęło, a wiele innych zostało rannych; inżynier telewizji Al Jazeera stracił w nalocie 19 członków swojej rodziny .

Palestyńska firma telekomunikacyjna Paltel stwierdziła, że ​​usługi komunikacyjne i internetowe w Gazie ponownie zostały przerwane.

Od 7 października w izraelskich atakach w Gazie zginęło co najmniej 8525 Palestyńczyków.  W Izraelu zginęło ponad 1400 osób.

We wtorek izraelskie naloty spowodowały znaczne zniszczenia w dużym obozie dla uchodźców w Dżabalii, na północ od miasta Gaza. Izraelskie wojsko stwierdziło, że ​​obrało za cel obszar, który według niego jest „twierdzą” Hamasu, obejmującą podziemne tunele i centrum dowodzenia.

Dokładna liczba ofiar i obrażeń nie jest jeszcze znana; ze wstępnych raportów ministerstwa zdrowia w Gazie wynika, że ​​duża liczba osób została ranna lub zabita.

Dżabalia była największym obozem dla uchodźców w Strefie Gazy. Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) Palestyńczycy szukają tam schronienia od 1948 r. – roku powstania Izraela .

Według palestyńskich świadków wojska izraelskie wkroczyły do ​​Gazy od północy i wschodu. Izraelscy urzędnicy wojskowi donoszą o potyczkach pomiędzy bojownikami Hamasu a izraelskimi żołnierzami.
Izrael poinformował we wtorek, że w ciągu ostatniego dnia naloty uderzyły w co najmniej 300 celów w Gazie.

Setki tysięcy Palestyńczyków ewakuowało się z północnej części Gazy, lokując się do wszelkich dostępnych schronień na południu. Szkoły, szpitale i meczety zapewniają schronienie setkom ludzi, a domy prywatne są przepełnione dziesiątkami. Według ONZ w sumie 1,4 miliona Palestyńczyków zostało wysiedlonych ze swoich domów.