Nowe badanie przeprowadzone przez Statistics Canada wykazało, że wielu Kanadyjczyków nie wierzy mediom.

Pięćdziesiąt trzy procent ankietowanych stwierdziło, że nie pokłada dużego zaufania w informacjach i wiadomościach, które otrzymują od mediów. Mniej niż jedna na sześć osób (16 proc.) deklarowała wysoki poziom zaufania do mediów, podczas gdy 32 proc. respondentów stwierdziło, że ma jedynie umiarkowany poziom zaufania.

Poziomy zaufania oceniano w 10-punktowej skali, gdzie wynik wynoszący pięć lub mniej oznaczał brak zaufania, natomiast wynik osiem i więcej oznaczał wysoki poziom zaufania. Wynik satysfakcji wynoszący sześć lub siedem wskazywał na umiarkowany poziom zaufania do mediów jako całości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Niski poziom zaufania do mediów może na pierwszy rzut oka wydawać się niepokojący” – czytamy w raporcie „ Canadian Social Survey ”. „Jednak niski poziom zaufania do źródła informacji, które nie zawsze jest godne zaufania lub do źródła, którego informacje z biegiem czasu stały się mniej dokładne, nie jest całkowicie złym sygnałem, jeśli wskazuje, że społeczeństwo pozostaje ostrożne i krytyczne wobec informacji, które  otrzymuje.”

Poziom zaufania różnił się w zależności od rodzaju nośnika. Na przykład tylko pięć procent Kanadyjczyków ufa informacjom z mediów społecznościowych w porównaniu do 28 procent w przypadku bardziej tradycyjnych form mediów, takich jak media drukowane, radio i telewizja. Wiadomości internetowe cieszyły się jedynie 13-procentowym zaufaniem.
Większość Kanadyjczyków twierdzi, że czerpie wiadomości i informacje z Internetu, telewizji lub mediów społecznościowych, co stanowi 85% konsumpcji wiadomości. Osiem procent populacji woli otrzymywać wiadomości z radia, a pięć procent woli media drukowane. Dwa procent korzysta z „innych źródeł informacji”.

„Młodzi ludzie częściej niż seniorzy korzystali z Internetu i mediów społecznościowych w celu uzyskania informacji, przy czym seniorzy preferowali bardziej tradycyjne źródła mediów, takie jak telewizja, radio i media drukowane” – czytamy w badaniu.

Starsi Kanadyjczycy  częściej ufają mediom informacyjnym niż osoby poniżej 65. roku życia. Największa różnica wystąpiła między osobami w wieku 65 lat i starszymi a osobami w wieku od 15 do 24 lat.
Seniorzy prawie dwukrotnie częściej niż najmłodsza ankietowana grupa wiekowa wykazują wysoki poziom zaufania do mediów jako całości – 22% w porównaniu z 12%. Trzydzieści siedem procent seniorów ma wysoki poziom zaufania do informacji i wiadomości z telewizji w porównaniu z 24 procentami młodych ludzi.
Wyniki badania StatCan oparte są na danych zebranych z 20 000 kanadyjskich gospodarstw domowych.