Benedykt Czuma był współzałożycielem “Ruchu” – największej opozycyjnej organizacji podziemnej po 1953 roku. Współtworzył deklarację “Mijają Lata”, która była programem wolnej Polski. Za działalność antykomunistyczną skazany na 6 lat ciężkiego więzienia (zwolniony na mocy amnestii po ponad 4 latach, jako ostatni z procesu przywódców Ruchu).

“Ruch” był największą tajną organizacją niepodległościową istniejącą w okresie rządów Władysława Gomułki. Powstał w połowie lat sześćdziesiątych z inicjatywy braci Andrzeja i Benedykta Czumów, Stefana Niesiołowskiego i Mariana Gołębiewskiego. Głównymi celami “Ruchu” były: odsunięcie od władzy PZPR, odzyskanie przez Polskę suwerenności i przywrócenie systemu demokracji parlamentarnej. Latem 1970 r. organizacja została rozbita przez Służbę Bezpieczeństwa. Pierwsze aresztowania przeprowadzono w przeddzień planowanego przez “Ruch” na 21 czerwca podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie (miał to być protest przeciwko niezwykle hucznym obchodom setnej rocznicy urodzin Lenina).

W 1977 roku Benedykt Czuma współtworzył Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela – największą organizację niepodległościową tamtych lat. W swoim mieszkaniu założył punkt konsultacyjno-informacyjny, dzięki któremu pomagał represjonowanym przez reżim komunistyczny. Organizował ponadto szereg inicjatyw obywatelskich – klub swobodnej dyskusji, odczyty czy wydawanie czasopisma “Opinia”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W czasach “Solidarności” zaangażował się bardzo czynnie w budowę jej struktur łódzkich. Był delegatem podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów “Solidarności”. Pełnił funkcję redaktora naczelnego “Solidarności Ziemi Łódzkiej”.

Benedykt Czuma był represjonowany przez władze komunistyczne – internowany podczas stanu wojennego, wielokrotnie zatrzymywany, zaś jego rozwój zawodowy był odgórnie blokowany. Po 1989 roku zaangażował się w budowę wolnej Polski. Współtworzył ZChN oraz struktury wojewódzkie, pełniąc funkcję Dyrektora w Urzędzie Wojewódzkim.

Działacz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP na uchodźstwie w 1989 r., Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r. oraz Krzyżem Wolności i Solidarności w 2016 r.

Benedykt Czuma zmarł 16 listopada 2023 roku w Łodzi, we własnym domu, otoczony najbliższą rodziną, po walce z chorobą nowotworową. Pochodził z wielodzietnej rodziny, jego bratem jest Andrzej Czuma.

Msza pożegnalna odbędzie się we wtorek 21.11 w Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu w Łodzi o godzinie 13.00. Po niej nastąpi pogrzeb o godzinie 14.15 na cmentarzu Św. Rocha przy ul. Zgierskiej 141.

nl/PAP