Premier Justin Trudeau wyraził zaniepokojenie, że taktyka Izraela w wojnie z Hamasem może zagrozić jego długoterminowemu bezpieczeństwu i wsparciu dyplomatycznemu.
W wywiadzie udzielonym na koniec roku głównej korespondentce politycznej CBC News, Rosemary Barton, premier zasugerował, że niektórzy z pozostałych sojuszników Izraela podzielają te obawy.
„Najwięksi przyjaciele Izraela, tacy jak Kanada, Australia, zwłaszcza Stany Zjednoczone… są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że… doraźne działania podejmowane przez Izrael w rzeczywistości zagrażają długoterminowemu bezpieczeństwu, a nawet wsparciu dla państwa żydowskiego w przyszłości” – powiedział Trudeau.
Prezydent USA Joe Biden w zeszłym tygodniu stwierdził, że
„Bezpieczeństwo Izraela może opierać się na Stanach Zjednoczonych, ale w tej chwili mają więcej niż Stany Zjednoczone. Mają Unię Europejską, Europę i większość świata, który ich wspiera” „Zaczynają jednak tracić to poparcie w wyniku masowych bombardowań, które mają miejsce.”
Na początku tego miesiąca Kanada zagłosowała za niewiążącym wnioskiem Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającym do „natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni”. Oznaczało to zmianę bo w ONZ, zazwyczaj głosuje ona za Izraelem.
„Zawsze mówiliśmy, że Izrael ma prawo do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym. Zawsze wzywaliśmy do ochrony ludności cywilnej” tłumaczył Trudeau.
Trudeau powiedział Barton, że chociaż Kanada nadal popiera rozwiązanie dwupaństwowe, Hamas – który został oficjalnie uznany za organizację terrorystyczną przez wiele krajów, w tym Kanadę – nie powinien odgrywać żadnej roli w takich negocjacjach.
Na początku tygodnia przedstawiciel Hamasu, Ghazi Hamad, nazwał wspólne oświadczenie Kanady, Australii i Nowej Zelandii jako idące w dobrym kierunku.
Podczas niedawnej konferencji prasowej izraelski premier Benjamin Netanjahu przyznał się do blokowania procesu pokojowego przez ostatnie trzydzieści lat. „Jestem dumny, że zapobiegłem utworzeniu państwa palestyńskiego” – powiedział.
Trudeau powiedział, że podczas 40-minutowej rozmowy w dniu głosowania w ONZ pomiędzy nim a Netanjahu „wyraźnie nie było porozumienia” co do rozwiązania dwupaństwowego.
„W tym miejscu bardzo wyraźnie nie zgadzam się z premierem Netanjahu. Jednak w każdej naszej rozmowie będziemy nadal pracować na rzecz rozwiązania w postaci dwóch państw”.