Komisja Europejska przedstawiła plany wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej – poprzez ściślejszą kontrolę inwestycji z państw zagrażających bezpieczeństwu Wspólnoty. Kraje członkowskie mają skoordynować działania w ciągu 3 lat.
Europa obawia się, że chińskie firmy wykorzystują rozdrobnione, unijne ramy regulacyjne.
Pakiet UE jest odpowiedzią na liczne zagrożenia związane z pandemią, inwazją Rosji na Ukrainę, atakami cybernetycznymi i infrastrukturalnymi oraz zwiększonymi napięciami geopolitycznymi.
W handlu Komisja Europejska zaleciła m.in. usprawnienie monitorowania inwestycji zagranicznych w Unii dla zapobiegania tym, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Wspólnoty. W tym sprawdzenie, czy wszystkie państwa członkowskie w ogóle posiadają ów system.
Kolejnym obszarem ma być skoordynowane podejście do eksportu przez UE towarów podwójnego zastosowania – to znaczy takich, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych (m.in. zaawansowana elektronika) – w celu zapewnienia, że nie wpadną one w niepowołane ręce.
Komisja Europejska może wkroczyć w obszar kompetencji państw członkowskich
Wprowadzenie większej liczby środków kontrolnych obejmujących całą Wspólnotę może okazać się jednak trudne, ponieważ kontrola eksportu i inwestycji należy do kompetencji, których członkowie UE strzegą jako własnych. Ale zarazem rośnie przekonanie, że Unia musi wewnętrznie połączyć swoje siły gospodarcze, by konkurować z Chinami i Stanami Zjednoczonymi czytamy w Politico.