“Wierzę, że pod pańskim przywództwem Rosja będzie w stanie dokonać jeszcze większych osiągnięć w rozwoju i budowie kraju” – przekazał Xi Jinping swojemu odpowiednikowi w depeszy gratulacyjnej cytowanej przez rządową telewizję CCTV.
“Chiny przywiązują wielką wagę do rozwoju stosunków chińsko-rosyjskich i są gotowe do utrzymywania ścisłej komunikacji ze stroną rosyjską w celu promowania trwałego, zdrowego, stabilnego i dogłębnego rozwijania wszechstronnego strategicznego partnerstwa chińsko-rosyjskiego w nowej erze, z korzyścią dla obu krajów i narodów” – stwierdził Xi.
Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. W oficjalnych komunikatach chińskiej dyplomacji od początku jest mowa o “kryzysie” albo “kwestii ukraińskiej”. Pekin sprzeciwia się też sankcjom nakładanym na Moskwę, a chińskie media przekazują propagandową narrację Kremla.
W lutym 2022 roku, krótko przed rozpoczęciem inwazji, rosyjski dyktator Władimir Putin spotkał się w Pekinie z Xi. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń “bez granic”, a Chiny poparły żądania Rosji wobec NATO. Po wybuchu wojny ChRL i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym militarnej, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe.
W bieżącym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Rosją.
Xi nie był jedynym światowym przywódcą, który pogratulował Putinowi reelekcji. Dołączyli do niego prezydent Iranu Ebrahim Raisi, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz wielu przywódców z republik postsowieckich, Karaibów i Ameryki Łacińskiej. Kraje zachodnie nie wysłały Putinowi żadnych wiadomości gratulacyjnych w związku z impasem w sprawie Ukrainy, a wielu z nich nazwało wybory “nieuczciwymi”, czemu Moskwa zaprzeczyła.
Jednak Leonid Sewastianow, szef Światowej Unii Prawosławnych Staroobrzędowców, który twierdzi, że jest w kontakcie z papieżem Franciszkiem, zauważył, że papież pogratulował również Putinowi miażdżącego zwycięstwa.
za (PAP), rt