Pomimo rozpowszechnienia opcji cyfrowych gotówka pozostaje najbardziej akceptowaną płatnością wśród małych i średnich firm kanadyjskich – czytamy w raporcie banku centralnego.
98-procentowy wskaźnik akceptacji gotówki wśród średnich firm i 95-procentowy wskaźnik wśród małych firm wskazuje, że pandemia COVID-19 nie wyeliminowała akceptacji papierowych pieniędzy przez handlowców, informuje Bank of Canada w swoim raporcie.
Ankieta banku ykazała, że w 2023 roku gotówka byłaakceptowana przez 100 procent firm z Quebecu i 99 procent firm z Kanady Atlantyckiej. Ogólnie rzecz biorąc, akceptacja gotówki wyniosła 95 procent lub więcej w całej Kanadzie, stwierdzono w raporcie, który omówił jako pierwszy Blacklock’s Reporter.
Jest mało prawdopodobne, aby wysoki poziom akceptacji gotówki w kanadyjskich firmach zmienił się w najbliższym czasie.
“Zdecydowana większość kupców – 92 procent […] nie planują przejścia na płatności bezgotówkowe w przyszłości” – napisali autorzy. “Gotówka i płatności cyfrowe nadal współistnieją w punktach sprzedaży, a Kanada jest daleka od bycia społeczeństwem bezgotówkowym”.
Chociaż nie jest to tak popularna płatność jak gotówka, ponad połowa sprzedawców detalicznych stwierdziła, że nadal akceptuje czeki. Z badania wynika, że więcej średnich niż małych firm zgłosiło przyjmowanie czeków, odpowiednio 59 proc. i 54 proc. Wskaźnik ten był najwyższy na Preriach i wynosił 69 procent.
Akceptacja kart debetowych i kredytowych przez sprzedawców wyniosła 89 procent dla obu metod płatności, podczas gdy firmy, które zgłosiły akceptację gotówki, kredytu i debetu, to 84 procent.
Odsetek firm akceptujących e-przelewy wyniósł 63 procent, przy czym ankietowani sprzedawcy w regionie Atlantyku mieli najwyższy wskaźnik akceptacji, na poziomie 70 procent.
Akceptacja aplikacji do płatności mobilnych staje się również coraz bardziej popularna wśród sprzedawców, ale nie jest tak szeroko stosowana jak przelewy e-mail. Nieco mniej niż połowa, 49 procent firm, umożliwia klientom płacenie za pośrednictwem aplikacji.
“Sprzedawcy będą nadal akceptować metody płatności, z których preferują konsumenci” – napisali autorzy, dodając, że płatności gotówkowe raczej nie zostaną wyparte w najbliższym czasie.
“Nie jest pewne, czy i kiedy cyfrowy dolar stanie się potrzebny” – informował bank w oświadczeniu jesienią ubiegłego roku. “Ostatecznie decyzja o wprowadzeniu cyfrowego dolara należy do Kanadyjczyków, za pośrednictwem ich przedstawicieli w parlamencie”.
Oświadczenie pojawiło się, gdy bank centralny podjął pierwsze kroki w kierunku zarejestrowania znaku towarowego cyfrowego dolara kanadyjskiego. Bank, w grudniu 2023 r. w dokumentach składanych na podstawie ustawy o znakach towarowych, stwierdził, że jest właścicielem każdego “cyfrowego dolara” wprowadzonego na rynek w kraju.
Bank centralny potwierdził własność terminów “cyfrowy dolar”, “cyfrowy dolar kanadyjski” i “cyfrowa waluta banku centralnego” zarówno w języku angielskim, jak i francuskim zgodnie z ustawą o znakach towarowych, w dokumentach z 13 i 19 grudnia.
Bank nie wyjaśnił powodów złożenia wniosku.