Rosyjscy wojskowi po cichu wspierają Iran bronią i informacjami w miarę eskalacji kryzysu na Bliskim Wschodzie.
Jak donosi „Washington Post” , w wyniku strategicznego sojuszu między dwoma wrogimi narodami Rosja dostarczyła Iranowi szereg artylerii, w tym cenne wyrzutnie przeciwlotnicze i drony.
Umowy świadczą o niepokojącej dynamice między obydwoma narodami, co – jak ostrzegają eksperci – pokazuje, że Iran rośnie w siłę i siłę negocjacyjną w miarę zbliżania się do wojny. „To już nie jest relacja patron-klient, w której Rosja ma całą przewagę” – stwierdziła Hanna Notte, dyrektor Eurazjatyckiego Programu Nieproliferacji w Centrum Studiów nad Nieproliferacją im. Jamesa Martina . „Irańczycy czerpią korzyści z tej zmiany. Charakter ich związku wykracza poza samo zdobywanie rzeczy. Istnieje transfer wiedzy i korzyści niematerialne.
Według doniesień Rosja nalega na sprzedaż Iranowi szeregu broni i informacji, w tym wyrzutni przeciwlotniczych S-400
Eksperci ostrzegali, że zacieśniające się stosunki między Rosją a Iranem zrobiły duży krok naprzód w 2022 r., kiedy Iran zgodził się pomóc we wzmocnieniu inwazji na Ukrainę.
Na mocy porozumienia Iran dostarczył tysiące dronów i rakiet bojowych, a według doniesień Kreml był zainteresowany odwzajemnieniem .
Rosja obiecała wesprzeć Iran technologią obrony powietrznej i zaawansowanymi myśliwcami
Urzędnicy wywiadu i eksperci ds. broni powiedzieli „Washington Post”, że dostawy broni do Iranu uczynią z niego znacznie potężniejszą armię we współczesnych działaniach wojennych, jeśli będzie miał zwiększoną zdolność zestrzeliwania samolotów i rakiet.
Mówi się, że w szczególności Iran pożąda rosyjskich wyrzutni przeciwlotniczych S-400, które według analityków wojskowych są w stanie wykryć i zniszczyć myśliwce Stealth będące w posiadaniu Izrael i Stany Zjednoczone.
Pojawiająca się dynamika między Rosją a Iranem może również wzmocnić siły powietrzne Iranu, które były postrzegane jako pozostające w tyle za innymi światowymi siłami zbrojnymi.
Rosja może także wesprzeć irańskie wysiłki mające na celu zwiększenie dostaw satelitów szpiegowskich i pomoc w budowie rakiet umożliwiających wysyłanie większej liczby rakiet w przestrzeń kosmiczną – twierdzą urzędnicy wywiadu.
Urzędnicy amerykańscy podobno podkreślali potrzebę powściągliwości ze strony Izraela w odpowiedzi, jednakże szef sztabu IDF gen. broni Herzi Halevi ostrzegł w poniedziałek, że Iran „spotka się z reakcją”.