Ambasador USA w Kanadzie David Cohen stwierdził, że Kanada może wkrótce stać się jedynym członkiem NATO, który nie spełni wymogu minimalnych wydatków na obronę wynoszącego 2 procent.

„Pod koniec 2024 r., jak wynika z prognoz, Kanada będzie jedynym krajem w NATO, który nie wydaje co najmniej 2 procent swojego PKB na obronę i nie ma planu, jak to osiągnąć” – powiedział Cohen w wywiadzie z Global News z 26 maja . Jego uwagi pojawiają się dwa dni po napisaniu przez ponadpartyjną grupę 23 amerykańskich senatorów listu wzywającego premiera Justina Trudeau do wywiązania się ze zobowiązań Kanady w zakresie wydatków na obronność.
Zgodnie z nową polityką obronną Kanady rząd federalny szacuje, że wydatki na obronność wzrosną do 1,76 procent produktu krajowego brutto (PKB) kraju do roku 2029–2030.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 24 maja w Halifax Trudeau powiedział, że Kanada wciąż działa w związku z zakupem przez Ottawę nowych myśliwców i inwestycjami w modernizację obrony kontynentalnej , co obejmuje modernizację Północnoamerykańskiego Dowództwa Obrony Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).
„Ogromne inwestycje z naszego ostatniego budżetu w bezpieczeństwo i ochronę Arktyki, uwzględniające zachodnią i północną flankę NATO w kanadyjskiej Arktyce, zostały niezwykle dobrze przyjęte przez Amerykanów i sojuszników na całym świecie”  – powiedział Trudeau.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

1,76 procent PKB przekłada się na wydatki rzędu prawie 8 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat, powiedział minister obrony Bill Blair, który w niedawnej aktualizacji polityki obronnej Kanady nakreślił plany zwiększenia finansowania kanadyjskich sił zbrojnych. „Wiemy, że Kanada musi zainwestować w inne możliwości, które nie są jeszcze ujęte w tegorocznym budżecie” – powiedział, dodając, że trwają badania mające na celu ustalenie największych priorytetów wydatków.

„W szczególności na przykład dla okrętów podwodnych dla naszej Marynarki Wojennej lub dla naszych sił zbrojnych ze zintegrowanymi systemami obrony powietrznej i przeciwrakietowej; teraz wykonujemy tę pracę” – powiedział Blair. „Po zakończeniu tych prac dokładnie widzimy, jakie są nasze wymagania i co jest dostępne na rynku. Następnie wrócimy do uzyskania niezbędnych zezwoleń i środków finansowych na realizację tych zadań.”

Kanada wydaje obecnie na wojsko niecałe 1,4 procent swojego PKB.