Francuski producent leków Sanofi otworzył największą w Kanadzie fabrykę szczepionek w Toronto, a produkcja rozpocznie się w 2027 r., ogłosił premier Justin Trudeau.

„To największy zakład bioprodukcyjny w historii Kanady, który utworzy i utrzyma setki miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji” – powiedział Trudeau 30 maja na konferencji prasowej w TorontoX.

Nowy obiekt o powierzchni 200 000 stóp kwadratowych ma znacząco zwiększyć  krajową produkcję szczepionek dla dzieci i dorosłych przeciwko takim chorobom, jak krztusiec, błonica i tężec. Szczepionki te będą eksportowane do 60 krajów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obiekt kosztował 800 milionów dolarów, w tym 20 milionów dolarów inwestycji ze strony rządu federalnego i 50 milionów dolarów z prowincji Ontario. Trudeau powiedział, że inwestycje w bioprodukcję oznaczają „tworzenie w Kanadzie ośrodków badań i rozwoju” .
Trudeau powiedział, że szczepionki przeciwko takim chorobom, jak polio, tężec i odra, na przestrzeni lat uratowały życie wielu osobom. „Wiemy, że koklusz zabija co roku około 400 000 ludzi na całym świecie. Są to zgony, którym można zapobiec, dlatego produkowane tutaj szczepionki będą ratować życie na całym świecie” – oznajmił.

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że inwestycja to dowód zaufania dla Toronto i Kanady.

Burmistrz Toronto Olivia Chow powiedziała, że ​​otwarcie fabryki „jeszcze bardziej umocni pozycję Toronto jako ośrodka przyszłościowych badań i produkcji farmaceutyków”.

Od wybuchu epidemii Covid-19 na początku 2020 r. rząd federalny zainwestował ponad 2,2 miliarda dolarów w 38 projektów w ekosystemie bioprodukcji. Obejmują one finansowanie o wartości 1,3 miliarda dolarów dla 12 nowych lub rozbudowanych zakładów bioprodukcyjnych wytwarzających szczepionki i terapie przeciwciałami.
W lutym 2023 r. w Laval w Quebecu ukończono budowę nowego zakładu produkującego szczepionki mRNA , którego celem jest produkcja 100 milionów dawek szczepionki rocznie.
Rząd federalny zainwestował również 323 miliony dolarów w Medicago w celu opracowania szczepionek przeciwko Covid-19 w   fabryce w Quebec City, ale żadna szczepionka przeciwko Covid-19 nigdy nie trafiła na rynek, w związku z czym placówka została zamknięta w lutym 2023 r. Ottawa odzyskała 40 milionów dolarów ze swojej inwestycji w nieistniejącej już firmie.