Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła wyniki wyborów do PE ze 100 proc. obwodów.
W niedzielę w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.
Według oficjalnych danych, które podała PKW, wyniki są następujące:
Koalicja Obywatelska – 37,06 proc. głosów,
Prawo i Sprawiedliwość – 36,16 proc.,
Konfederacja – 12,08 proc.,
Trzecia Droga – 6,91 proc.,
Lewica – 6,3 proc.
Frekwencja wyniosła 40,65 proc.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 20 mandatów, Konfederacja – 6 mandatów, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 3 mandaty i Lewica – 3 mandaty. Tak przekazała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).
Na poniedziałkowej 10 czerwca konferencji prasowej szef PKW sędzia Sylwester Marciniak wymienił też komitety wyborcze, które nie uzyskały prawa do podziału mandatów. Są to komitety wyborcze: Bezpartyjnych Samorządowców, Polexitu, Normalnego Kraju, Polski Liberalnej – Strajku Przedsiębiorców, Ruchu Naprawy Polski oraz Głosu Silnej Polski.
Mandaty do PE z Lewicy zdobyli Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek, a z Trzeciej Drogi – Michał Kobosko, Krzysztof Hetman i Adam Jarubas. Lewica otrzymała 6,3 proc. poparcia, natomiast Trzecia Droga – 6,91 proc. Tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.
Według wyników niedzielnych wyborów do PE Koalicja Obywatelska uzyskała 21 mandatów, 37,06 proc. poparcia – 4 mln 359 tys. 443 głosy. Mandaty do PE z Koalicji Obywatelskiej uzyskali:
z okręgu nr 1 obejmującego województwo pomorskie : Janusz Lewandowski i Magdalena Adamowicz;
z okręgu nr 2 obejmującego województwo kujawsko-pomorskie Krzysztof Brejza;
z okręgu nr 3, czyli województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, Jacek Protas;
troje kandydatów KO uzyskało mandaty do PE w okręgu nr 4, czyli w Warszawie i okolicznych miastach. Są to: Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba;
w okręgu nr 5 obejmującym resztę Mazowsza mandat uzyskał Andrzej Halicki;
w okręgu nr 6, czyli z województwa łódzkiego, mandat uzyskał Dariusz Joński;
w województwie wielkopolskim, czyli okręgu nr 7, mandaty uzyskali Ewa Kopacz i Michał Wawrykiewicz;
w okręgu nr 8, czyli województwie lubelskim – Marta Wcisło;
w okręgu nr 9, czyli województwie podkarpackim – Elżbieta Łukacijewska;
w Małopolsce i woj. świętokrzyskim, czyli okręgu nr 10, mandaty uzyskali Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczak;
w okręgu nr 11, czyli na Śląsku – Borys Budka, Mirosława Nykiel i Łukasz Kohut;
w okręgu nr 12, czyli na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim do PE wejdą Bogdan Zdrojewski i Andrzej Buła;
w okręgu nr 13 obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie mandat uzyskał Bartosz Arłukowicz.
Z listy PiS mandaty do PE uzyskali m.in. Obajtek, Kamiński, Bielan, Dworczyk i Szydło
Po zliczeniu danych ze wszystkich obwodów PKW ogłosiła, że mandaty uzyskało 20 kandydatów z listy PiS, przy 36,16 proc. poparcia: Adam Bielan, Tobiasz Bocheński, Joachim Brudziński, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Małgorzata Gosiewska, Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Müller, Daniel Obajtek, Jacek Ozdoba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Maciej Wąsik, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.
PKW poinformowała, że mandaty do PE z komitetu wyborczego Konfederacji zdobyli: Ewa Zajączkowska-Hernik, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Grzegorz Braun, Marcin Sypniewski i Stanisław Tyszka. Konfederacja uzyskała 12,08 proc. poparcia.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. wygrało PiS z poparciem 45,38 proc. i zdobyło 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (zrzeszająca PO, PSL, SLD, Nowoczesną, Zielonych i UED) z 38,47 proc. i wprowadziła do PE 22 europosłów. Próg wyborczy przekroczyła też Wiosna Roberta Biedronia z 6,06 proc. głosów, zdobywając 3 mandaty. Frekwencja w eurowyborach w 2019 r. wyniosła 45,68 proc