Z szacunków parlamentarnego urzędnika budżetowego (PBO) wynika, że w tym roku pilotażowa usługa automatycznego wypełniania zeznań podatkowych zmusi Ottawę do wypłacenia w ciągu pierwszych pięciu lat ponad 8,5 miliarda dolarów z tytułu nieodbieranych świadczeń .
Analiza PBO, opublikowana 13 czerwca, opiera się na założeniach dotyczących usługi automatycznego składania zeznań podatkowych świadczonej przez Canada Revenue Agency (CRA), która wypełniałaby zeznania podatkowe osób, które nie złożyły zeznań w danym roku podatkowym, a dla których agencja posiada w swoich dokumentach wystarczająco informacji, aby to zrobić.
Organ nadzoru fiskalnego oszacował, że jeśli CRA wdroży tę usługę w tym roku, kwota dodatkowych świadczeń rządowych, które mogłyby zostać wypłacone osobom, które nie zgłoszą się z rozliczeniami, będzie wynosić od 1,6 miliarda dolarów w roku podatkowym 2024–25 do 1,8 miliarda dolarów w roku 2028–29 . .
Szacunki te obejmują kanadyjski zasiłek na dziecko, kanadyjski zasiłek dla pracowników oraz ulgę w zakresie podatku od towarów i usług, podatku od sprzedaży, czyli świadczeń do skorzystania z których konieczne jest złożenie zeznania podatkowego.
Ponadto koszty administracyjne wdrożenia i obsługi systemu będą kosztować Ottawę szacunkowo 57 milionów dolarów w latach 2024–25 i wzrosną do 65 milionów dolarów w latach 2028–29 .
Wypłaty świadczeń plus koszty administracyjne spowodowałyby, że całkowity koszt systemu wyniósłby prawie 9 miliardów dolarów w okresie pięciu lat.
Od 2018 r. agencja podatkowa oferuje zautomatyzowaną usługę, która umożliwia Kanadyjczykom o niskich dochodach złożenie zeznania podatkowego telefonicznie, poprzez udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. W budżecie na rok 2023 Ottawa ogłosiła, że do roku 2025 zwiększy liczbę Kanadyjczyków uprawnionych do korzystania z usługi SimpleFile by Phone do dwóch milionów. W budżecie wskazano również, że począwszy od 2024 r. CRA będzie oferować w ramach pilotażu zautomatyzowany system składania zeznań podatkowych, aby zwiększyć zdolność do zapewnienia świadczeń rządowych tym, którzy nie złożą zeznania.
Na początku maja CRA potwierdziła, że przeprowadzi pilotaż usług automatycznego składania wniosków skierowanych do osób o niższych dochodach , które albo nigdy nie złożyły rozliczenia podatkowego, albo mają lukę w historii składania wniosków. Agencja podała, że od tego lata będzie wysyłać zaproszenia do Kanadyjczyków.
W raporcie PBO wskazano, że automatyczne składanie zeznań podatkowych zwiększyłoby również liczbę gospodarstw domowych korzystających z kanadyjskiego rabatu węglowego (CCR) w tych prowincjach, w których 93 procent wpływów z federalnych opłat paliwowych jest zwracanych gospodarstwom domowym za pośrednictwem CCR. Należą do nich wszystkie prowincje z wyjątkiem Quebecu i Kolumbii Brytyjskiej.