Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w poniedziałek wizytę w Polsce. Tuż przed rozpoczęciem wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem przywódcy obu państw podpisali umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą.
Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie — podkreślał premier Donald Tusk akcentując, że pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów leży w najlepszym interesie Polski
Tusk zapowiedział, że Polska chce zestrzeliwać- pociski rakietowe “lecące w kierunku jej terytorium” jeszcze kiedy one są nad Ukrainą
Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękował Polsce za dotychczasowe wsparcie i podkreślał, że liczy na dalszą pomoc zachodnich sojuszników
Politycy podpisali dokument o wzajemnej pomocy – Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą
Tusk zadeklarował, że podpisany dokument to nie puste obietnice, a wzajemne zobowiązanie, jakie Polska zamierza wypełnić.
Donald Tusk przypomniał, że gdyby wojna w Ukrainie miała mieć negatywne zakończenie, byłoby ono negatywne nie tylko dla Ukrainy, ale i Polski i całego świata zachodniego. — Dlatego zarówno ten dokument, jak i lata naszej pomocy […] to pomoc także samemu sobie — stwierdził szef polskiego rządu. — Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie — podkreślił.
Odnosząc się do misji premiera Wiktora Orbana powiedział że nikt nie ma prawa występować z propozycjami zakończenia tego konfliktu w imieniu Ukrainy bez jej zgody. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać Ukrainę w jej drodze do szybkiej akcesji do Unii Europejskiej.
Wołodymyr Zełenski dziękował premierowi Tuskowi za dotychczasową współpracę i wyraził oczekiwanie dalszej współpracy m.in. z polskimi firmami z sektora obronnego. Mówił też o samolotach przekazanych przez Polskę Ukrainie, rozmowach nt. możliwości przekazania kolejnego sprzętu oraz o uformowaniu i szkoleniu na terenie Polski nowego legionu.
Zełenski dziękował Polsce także za wspieranie Ukrainy w jej dążeniu do przystąpienia do Unii Europejskiej. Zapowiedział, że na szczycie NATO zostanie poruszony temat wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Stwierdził, że oczekuje silnej odpowiedzi ze strony partnerów, szczególnie w kontekście ostatnich ataków. Mówił też o konieczności opracowaniu szczegółowego planu bezpieczeństwa energetycznego swojego kraju.
Premier Tusk, w odpowiedzi na pytania o sytuację pacjentów zbombardowanego szpitala, zadeklarował pomoc ze strony Polski w ich dalszym leczeniu.
Z kolei prezydent Ukrainy zaznaczył: – Jest rzeczą oczywistą, że wszystko, co zostało przez rosyjskich terrorystów zniszczone, zostanie odbudowane. A wszyscy, wraz z Putinem, którzy wydają rozkazy ataków na obiekty cywilne, zostaną ukarani.
Podziękował Polsce za 44 pakiety pomocy wojskowej. Wołodymyr Zełenski powiedział, że podpisana w Warszawie umowa jest “bardzo ambitna”. – Pomoże nam chronić życie naszych obywateli – dodał. Ukraiński prezydent podziękował za 44 pakiety pomocy wojskowe, które Polska przekazała Ukrainie i zaznaczył, że w tym roku Kijów otrzyma jeszcze kilka takich pakietów.
– Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu; będzie to nowa formacja złożona z ochotników – mówił prezydent Ukrainy.
– Droga Ukrainy do NATO jest dłuższa niż chciałaby Polska. Ale my będziemy namawiać naszych sojuszników, by Ukraina mogła przejść ją – również do UE – jak najszybciej – wskazał Donald Tusk. – Będziemy też pilnować, by nic o Ukrainie nie decydowano bez Ukrainy – dodał. Tusk zapewnił również Zełenskiego, że Ukraina cały czas może liczyć na Polskę.
Polish PM Donald Tusk says he will work on convincing NATO that it’s time to take more action.
He says says the alliance should start shooting down Russian missiles over Ukrainian airspace when they are flying toward NATO airspace.
🇵🇱🇺🇦 pic.twitter.com/zXIZSrtDhk
— Visegrád 24 (@visegrad24) July 8, 2024
To było bardzo ważne spotkanie – rozmowa w cztery oczy oraz podpisane porozumienie. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Donald Tusk i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożyli swoje podpisy pod Porozumieniem o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa. W ten sposób oba kraje postanowiły potwierdzić i zacieśnić dotychczasowe współdziałanie i partnerstwo. „Podpisany dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice” – zapewnił szef polskiego rządu.
Premier Donald Tusk i Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczęli konferencję prasową od uczczenia minutą ciszy ofiar dzisiejszego ataku Rosji na Ukrainę. Rosyjskie rakiety trafiły m.in. w szpital dziecięcy w Kijowie.
– Nie ma dnia i nocy, aby w Ukrainie nie ginęli niewinni ludzie. Byłem bardzo poruszony tym, co powiedział mi Prezydent Ukrainy o obiektach ataku. To np. szpital, w którym leczyły się dzieci chore na raka. Nie ma takich słów, dokumentów i deklaracji politycznych, które by wystarczyły jako słowa potępienia dla agresora
– mówił Premier Donald Tusk.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, że dzisiejsze ofiary i zniszczenia spowodowane były bezpośrednim uderzeniem rakietowym Rosji, która poniesie za to odpowiedzialność.
– Na Ukrainie zginęło dziś tylu ludzi. Jest oczywiste, że wszystko, co zostało przez rosyjskich terrorystów zrujnowane, zostanie przez nas odnowione. I ci – niegodni nazywać się ludźmi – Rosjanie, którzy to uczynili, poniosą odpowiedzialność – zapowiedział Prezydent Ukrainy.
Premier D. Tusk zadeklarował pełną pomoc w zakresie pomocy ofiarom ataku.
Obrona Ukrainy jest obroną świata Zachodu
Premier Donald Tusk zaznaczył, że Polacy pomagają Ukrainie zarówno ze względu na naszą przyjaźń i solidarność, ale też ze względu na własny, dobrze pojęty interes.
– Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie. W Polsce te słowa mają szczególne znaczenie. […] Wojna Rosji z Ukrainą i heroiczna obrona Ukrainy, jest obroną całego naszego świata. […] Dobrze wiemy, że gdyby wojna zakończyła się źle, to zakończyłaby się źle nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, Europy i całego świata Zachodu – ocenił szef polskiego rządu.
Prezes Rady Ministrów przypomniał także o zaangażowaniu Polaków w pomoc rodzinom z Ukrainy.
– Nie zamierzamy się tym chwalić, bo to był dla Polaków najbardziej naturalny odruch solidarności. I chcę powiedzieć, że możecie na nas w dalszym ciągu liczyć. […] Tak długo, jak długo niektórzy Wasi rodacy będą potrzebowali pomocy, będą się czuli w naszym kraju jak w domu. I nic w tej sprawie się nie zmieni – oświadczył polski Premier.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za rzeczywiste wsparcie.
– Jesteście z nami od samego początku wojny i jestem przekonany, że do końca wojny i po wojnie pozostaniemy razem. […] Mam nadzieję, że oba nasze narody oprą się atakom i obronią niepodległość naszych krajów – podkreślił.
Nic o Ukrainie bez Ukrainy
Jak zaznaczył Prezes Rady Ministrów, nikt nie ma prawa decydować o przyszłym pokoju i jego kształcie bez Ukrainy.
– Nikt nie ma prawa występować w imieniu Polski czy UE, bez pełnego porozumienia z Ukrainą, jeśli chodzi o ewentualne rozmowy z Moskwą. Tutaj będziemy nie tylko solidarni, ale osobiście będę skutecznie pilnował tego w Unii Europejskiej, aby nic o Ukrainie nie zdecydowano bez Ukrainy – zapowiedział szef polskiego rządu.
Jak dodał, Polska zrobi wszystko, żeby także pomoc NATO była jak najbardziej efektywna dla Ukrainy. Spotkanie w Warszawie odbyło się w przeddzień jubileuszowego szczytu NATO w Waszyngtonie.
Polska będzie miała swój udział w odbudowie Ukrainy
Prezes Rady Ministrów wyraził zadowolenie z faktu, że coraz więcej rozmawia się o udziale Polski w odbudowie Ukrainy.
– Obaj z Prezydentem Zełenskim wierzymy w zwycięstwo i obaj wierzymy w pokój po zwycięstwie. Obaj wierzymy w szybką i skuteczną odbudowę Ukrainy. Polska będzie brała w tym udział i cieszę się, że Prezydent Ukrainy jest gotowy patronować nad dobrą, polską współpracą z Ukrainą w procesie odbudowy – powiedział szef polskiego rządu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina będzie w tej sprawie współpracować z Polską. Jak oświadczył, jego kraj zaprosi polskie firmy do odbudowy Ukrainy po zakończeniu działań wojennych.
Porozumienie w dziedzinie bezpieczeństwa
Ukraina daje świadectwo swojego bohaterstwa od wielu miesięcy, ale równocześnie potrzebuje pomocy całego cywilizowanego świata. Dlatego już 19 państw oraz Unia Europejska podpisały wzajemne zobowiązania z Ukrainą dotyczące wspólnego bezpieczeństwa. Dziś taki dokument podpisała Polska.
– W czasie rozmów nad dokumentem zależało nam, żeby nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie coś dla nas znaczy. […] Traktujemy te słowa, jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. W najbliższym czasie, wspólnie także z innymi sojusznikami, będziemy krok po kroku wypełniać intencje tego dokumentu – zapowiedział Donald Tusk.
Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił podpisane porozumienie, jako bardzo istotne.
– Jest to porozumienie doniosłe i ambitne, które w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu – powiedział szef ukraińskiego państwa.
Bezpieczeństwo Polski i Ukrainy jest wspólne i nierozłączne. Dlatego oba kraje postanowiły potwierdzić i zacieśnić dotychczasową współpracę i partnerstwo. Głównym celem jest pomoc Ukrainie w realizacji prawa do samoobrony przed atakiem Rosji.
W podpisanym porozumieniu Polska i Ukraina zobowiązały się do prowadzenia regularnych konsultacji w kwestiach strategicznych i dotyczących koordynacji pomocy na rzecz wsparcia Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją. W związku z tym oba kraje będą dążyć do:
dalszego rozwoju współpracy politycznej, militarnej, gospodarczej oraz dotyczącej bezpieczeństwa i obronności;
współpracy w wyposażaniu i szkoleniu ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony;
wsparcia przyszłego rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy;
wspierania procesu integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi i europejskimi;
ścisłej współpracy w odbudowie Ukrainy, jako państwa suwerennego i demokratycznego;
współpracy w celu zapewnienia Ukrainie odpowiedniego wsparcia na wypadek przyszłej agresji rosyjskiej;
wspierania dążeń do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz bezpieczeństwa Ukrainy poprzez wycofanie sił rosyjskich z ukraińskiego terytorium, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w ramach międzynarodowo uznawanych granic, a także pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji, jej przywódców i współsprawców za wszystkie zbrodnie popełnione przeciwko Ukrainie i jej Narodowi.
Pełna treść Porozumienia o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa