Umowa kupna-sprzedaży, zwana dalej „umową”, to kontrakt prawny pomiędzy kupującym lub kupującymi a sprzedającym lub sprzedającymi w sprawie zakupu lub sprzedaży nieruchomości za określoną kwotę (cenę) z zastrzeżeniem warunków. Po podpisaniu niniejszej umowy kupna-sprzedaży przez kupującego i sprzedającego oraz po odstąpieniu od wszystkich warunków lub spełnieniu ich w określonym terminie, umowa ta będzie wiążąca. Wiążące porozumienie nie pozwoli na dalsze zmiany umowy ze którejkolwiek strony. Kupujący i sprzedający muszą zatrudnić własnego prawnika zajmującego się nieruchomościami, aby sfinalizować transakcję dotyczącą nieruchomości. Kiedy prawnik zajmujący się nieruchomościami otrzyma wiążącą umowę, musi zamknąć transakcję zgodnie z warunkami określonymi w wiążącej umowie.

Istnieją umowy, które mogą być warunkowe i podlegają kontroli prawnika. Oznacza to, że kupujący i/lub sprzedający konsultują się ze swoim prawnikiem zajmującym się nieruchomościami przed podpisaniem umowy lub zlecają jej przegląd po podpisaniu umowy z zastrzeżeniem klauzuli kontroli prawnej. Jeżeli kupujący i/lub sprzedający zostali poinformowani przez swojego prawnika, że umowa wymaga poprawek lub że należy dodać inne dodatkowe warunki, strony mogą zwrócić się w tej sprawie do strony przeciwnej. Jeżeli prawnik nie zgadza się z całą umową, kupujący i/lub sprzedający reprezentowany przez tego prawnika mogą zasięgnąć porady prawnika i rozwiązać umowę.

Umowa dotycząca odsprzedaży nieruchomości może być zawarta bez żadnych warunków (zobowiązująca) lub z warunkami. Umowa warunkowa może podlegać warunkom takim jak finansowanie, kontrola, a jeśli dotyczy odsprzedaży lokalu mieszkalnego, może podlegać przeglądowi certyfikatu statusu. Przegląd certyfikatu statusu zwykle podlega ocenie prawnika. Musisz skontaktować się ze swoim prawnikiem zajmującym się nieruchomościami i przedstawić mu umowę oraz zaświadczenie o statusie, abyś mógł uzyskać poradę na temat ogólnego stanu zarządzania kondominium. Warunki te podlegają harmonogramowi. Warunek będzie również określał datę, do której należy odstąpić od niego lub go spełnić. Jeżeli warunek nie zostanie odstąpiony lub spełniony, a strona przeciwna nie otrzyma podpisanego zrzeczenia się lub zawiadomienia o spełnieniu, umowa zostanie rozwiązana, a zadatek zostanie zwrócony kupującym bez potrąceń.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jeśli kupiłeś dom przed budową lub mieszkanie własnościowe od firmy budowlanej, umowa jest zazwyczaj uzależniona od sprawdzenia przez prawnika w określonej ilości dni. Nazywa się to „okresem karencji” w przypadku lokali mieszkalnych przed budową. Warunek ten aktywuje się z chwilą podpisania umowy. W okresie przeglądu umożliwia zabranie umowy do prawnika zajmującego się nieruchomościami w celu uzyskania porady prawnej. Prawnik po sprawdzeniu poinformuje Cię o Twoich obowiązkach, warunkach, dostosowaniach, strukturze kaucji, zwrocie lub kwocie należnej HST, zapisaniu się dewelopera do Planu Gwarancji Nowego Domu Tarion, modernizacjach, zobowiązaniach hipotecznych, braku zamknięcia, Oświadczeniu o Datach Krytycznych, prawo dewelopera do wielokrotnej zmiany daty zamknięcia za odpowiednim powiadomieniem, rekompensatą za opóźnione zamknięcie i wszelkimi ograniczeniami.

Jeśli chodzi o korekty w umowie dotyczącej nowej budowy, Twój prawnik zajmujący się nieruchomościami sprawdzi kwoty korekt, które są należne od Ciebie w momencie zawarcia umowy z deweloperem, a w przypadku nowego kondominium, kwoty korekt są płatne w momencie ostatecznego zamknięcia. Wymagana jest bardzo dokładna analiza paragrafów dotyczących korekt, ponieważ niektóre paragrafy umowy są napisane bez wzmianki o wysokości korekt. Na przykład akapit dotyczący korekty może stwierdzać, że kupujący jest odpowiedzialny za uiszczenie wszystkich przyszłych opłat, opłat rozwojowych i/lub wszelkich innych podatków należnych od władz miejskich, prowincjonalnych i/lub federalnych. W takim akapicie nie wskazano kwoty, jaką kupujący byłby zobowiązany zapłacić. Twój prawnik zajmujący się nieruchomościami, który sprawdził i doradził Ci w sprawie korekty, może skontaktować się z deweloperem lub jego prawnikiem w celu ograniczenia korekt, tak abyś nie musiał płacić znacznych kwot nieznanych opłat w momencie zamknięcia. Mogą istnieć inne korekty, od których można wnioskować o odstąpienie i ograniczenie. Jeśli po sprawdzeniu nie będziesz usatysfakcjonowany umową, Ty lub Twój prawnik możecie powiadomić firmę budowlaną, że życzycie sobie rozwiązania umowy i zwrotu kaucji. W takim przypadku, zwykle podpisywane jest wzajemne porozumienie pomiędzy sprzedającym i kupującym.

Konsultacja z prawnikiem zajmującym się nieruchomościami w celu przeglądu umowy może uchronić Cię przed jakąkolwiek odpowiedzialnością prawną i komplikacjami oraz uchronić Cię przed pojawieniem się nieznanych kosztów. Ponadto zyskujesz wskazówki dotyczące zrozumienia warunków, pod którymi się podpisujesz. W Malicki Sanchez możemy pomóc Ci w przejrzeniu umowy zakupu, sprzedaży lub umowy przedrealizacyjnej.

Gurpreet Bhogal
Phone: 905-274-1650
Web: MalickiSanchezLaw.com
650 Lakeshore Road East,
Mississauga, ON L5G 1J6