Minister spraw zagranicznych Mélanie Joly odbywa w tym tygodniu oficjalną wizytę w Chinach, której celem jest wzmocnienie stosunków dwustronnych.
O wizycie poinformowało jako pierwsze chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które podało, że Joly będzie gościć w dniach od 18 do 20 lipca.
Global Affairs Canada (GAC) potwierdziło później wizytę w oświadczeniu, informując, że minister przybędzie do Pekinu 19 lipca, „aby omówić stosunki kanadyjsko-chińskie, a także złożone kwestie bezpieczeństwa globalnego i regionalnego”.
Ottawa chce również omówić możliwości współpracy i zacieśnić „istniejące już głębokie więzi między narodami Kanady i Chin” – czytamy w oświadczeniu.
GAC ogłosił 16 lipca, że Joly wybiera się do Korei Południowej 18 lipca, ale nie było żadnych informacji, że pojedzie również do Chin.
„W obliczu coraz bardziej złożonych i przecinających się globalnych problemów, Kanada zobowiązuje się do pragmatycznego zaangażowania się z szeroką gamę krajów, aby promować nasze interesy narodowe i podtrzymywać nasze wartości” – stwierdza Joly w oświadczeniu dotyczącym podróży.
Minister stwierdziła, że wizyta jest zgodna z celami Strategii Indo-Pacyficznej jej rządu, opublikowanymi w 2022 r.
Spotkanie w Chinach między Joly i Wang Yi nastąpiło po wcześniejszych spotkaniach między nimi na początku tego roku. Ministrowie spotkali się na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w lutym i rozmawiali zdalnie w styczniu.
Wiceminister Spraw Zagranicznych David Morrison odwiedził Pekin w kwietniu, przed panią Joly.
Oficjalna wizyta ma miejsce w okresie narastających obaw o ingerencję zagranicy w Kanadzie. Za głównego winowajcę uznaje się władze w Pekinie
„Dane wywiadowcze zebrane przez Kanadę wskazują, że Chińska Republika Ludowa („ChRL”) jest głównym sprawcą zagranicznej ingerencji w sprawy Kanady” – napisała komisarz Marie-Josée Hogue w swoim raporcie opublikowanym w maju.
Wizyta Joly będzie pierwszą podróżą ministra do Chin od czasu wizyty ministra środowiska Stevena Guilbeaulta w sierpniu 2023 r.
Relacje między Ottawą a Pekinem pogorszyły się pod koniec 2018 r. po aresztowaniu na podstawie nakazu ekstradycji wydanego przez USA dyrektorki Huawei Meng Wangzhou, a Pekin w ramach odwetu zatrzymał Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavora.
Rząd Kanady twierdzi, że uważa zmiany klimatyczne za kluczowy obszar współpracy z Chinami.
#FMsays Canadian Foreign Minister Mélanie Joly will visit #China from Thursday to Saturday, during which she is scheduled to engage in in-depth communication with her Chinese counterpart Wang Yi on issues of mutual concern, Foreign Ministry spokesman Lin Jian has announced.… pic.twitter.com/lKd0GC1ebL
— China Daily (@ChinaDaily) July 18, 2024