Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wycofały się z planów wymagania od właścicieli psów przekraczających granicę z Kanady wypełnienia szczegółowych dokumentów poinformowała w poniedziałek agencja.
W maju CDC wprowadziło nowe przepisy mające na celu niedopuszczenie do przedostania się do USA wścieklizny występującej u psów.
Przepisy stanowiły, że psy muszą być zaczipowane, zaszczepione przeciwko wściekliźnie i mieć dwa formularze, w tym jeden podpisany przez weterynarza. Formularze miały zawierać zdjęcia zębów psa i miały być weryfikowane przez agentów granicznych.
Zmiany, które miały wejść w życie 1 sierpnia, zostały skrytykowane przez stowarzyszenia weterynaryjne, branżę turystyczną i rząd federalny Kanady.
Urzędnicy twierdzą, że starali się o zwolnienie z obowiązku przestrzegania przepisów ze względu na status Kanady jako kraju wolnego od wścieklizny.
„Aktualizacja upraszcza procedury dla osób sprowadzających psy z krajów wolnych od wścieklizny lub krajów o niskim ryzyku zachorowania na tę chorobę” – poinformowało CDC w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.
Jeśli pies przez ostatnie sześć miesięcy przebywał w kraju o niskim ryzyku lub wolnym od wścieklizny, może przekroczyć granicę, mając ze sobą formularz, który można wypełnić online w dniu podróży.
Zmiana ta złagodziła obawy niektórych obrońców praw człowieka, którzy domagali się wyjątku dla psów przewodników.
Na liście CDC krajów, w których ryzyko zachorowań na wściekliznę jest wysokie, znalazły się m.in. takie popularne miejsca wakacyjne jak Kuba, Dominikana, Tajlandia i Wietnam.
za Canadian Press