Organizatorzy paryskich igrzysk olimpijskich rzekomo przeprosili 28 lipca grupy chrześcijańskie i katolickie za parodię obrazu Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”, która była częścią ceremonii otwarcia w ubiegłym tygodniu.

Fragment wyemitowany 26 lipca powtarzał biblijną scenę, w której Jezus Chrystus i 12 apostołów spożywają ostatni posiłek przed ukrzyżowaniem, ale pojawiały się w nim drag queens, osoba transseksualna i piosenkarka występująca nago.

„Oczywiste jest, że nigdy nie było intencji okazania braku szacunku jakiejkolwiek grupie religijnej. [Ceremonia otwarcia] próbowała świętować tolerancję społeczną” – powiedziała rzeczniczka Paris 2024 Anne Descamps na konferencji prasowej 28 lipca, odpowiadając na reakcję, która wybuchła po występie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Uważamy, że ta ambicja została osiągnięta” – dodała rzecznik. „Jeśli ktoś poczuł się urażony, jest nam naprawdę przykro”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w późniejszym oświadczeniu stwierdził , że  z zadowoleniem przyjmuje wyjaśnienia Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 dotyczące ceremonii otwarcia”.

Dyrektor artystyczny ceremonii, Thomas Jolly, próbował po ceremonii zdystansować się od wszelkich analogii do „Ostatniej Wieczerzy”, mówiąc podczas konferencji prasowej, że jej celem było celebrowanie „różnorodności” i „uwzględnianie wszystkich”.

Przeprosiny zostały złożone po tym, jak tysiące osób w mediach społecznościowych ogłosiło bojkot Igrzysk Olimpijskich po ceremonii, a wiele z nich użyło hashtagu związanego z bojkotem, aby wyrazić swoje niezadowolenie.

Tymczasem Kościół katolicki we Francji oświadczył, że potępia ceremonię, która „obejmowała sceny szyderstwa i kpiny z chrześcijaństwa”. Arcybiskup Charles Scicluna, najwyższy rangą urzędnik katolicki na Malcie i urzędnik potężnego urzędu doktrynalnego Watykanu, oświadczył, że jego urząd złożył skargę do ambasadora Francji na Malcie.

„Chciałbym wyrazić swój smutek i wielkie rozczarowanie z powodu zniewagi, jaka spotkała nas, chrześcijan, podczas ceremonii otwarcia… kiedy grupa artystów drag queen sparodiowała Ostatnią Wieczerzę Jezusa” – napisał arcybiskup w mediach społecznościowych.

Włoski arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia w Watykanie, napisał w mediach społecznościowych, że „drwina z Ostatniej Wieczerzy” podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu „ujawnia głębokie pytanie”.

W odpowiedzi na osobną gafę, do której doszło podczas ceremonii, organizatorzy Igrzysk Olimpijskich oświadczyli, że „głęboko przepraszają” za przedstawienie sportowców z Korei Południowej jako Korei Północnej podczas ceremonii otwarcia w Paryżu.

Kiedy 26 lipca południowokoreańscy sportowcy machali flagą swojego kraju na łodzi płynącej po Sekwanie, ogłoszono ich w języku francuskim i angielskim jako Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, znaną również jako Korea Północna, kraj, który formalnie nadal jest w stanie wojny z Koreą Południową, zwaną również Republiką Korei.