Kuratorzy Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie z prezesem panem Kazimierzem Chrapką zaprosili miłośników poezji na LIV Koncert Galowy Konkursu Żywego Słowa im. Marii i Czesława Sadowskich zorganizowanego w tym roku z okazji:
100 lecia Przyznania Nagrody Nobla dla Władysława, Stanisława Reymonta

Ten starannie i pieczołowicie zorganizowany Koncert odbył się w niedzielę               2 czerwca 2024 roku w „Domu Polskim” w Hamilton.
Chciałabym nadmienić, że tak jak to jest zawsze w zwyczaju Fundacji im. W. Reymonta – uroczystość zapoczątkowała uroczysta Msza święta odprawiona  w kościele św. Stanisława Kostki w Hamilton.
Zaraz po przybyciu do kościoła uczestnik Mszy św. mógł zobaczyć, że będzie to niezwykła uroczystość, gdyż przednie ławki w kościele, były zarezerwowane i oznakowane dla Gości Konkursu, a obecność pana Kazimierza Chrapki wokół gości sygnalizowała, że są to wyjątkowi goście – Laureaci XVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z Polski, Laureatka z Litwy oraz recytatorzy z Alberty, Brytyjskiej Kolumbii, Quebec i Ontario.
Po przejściu do Sali Domu Polskiego w oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie Konkursu Recytatorskiego, podziwialiśmy pięknie przybraną salę, która prezentowała się znakomicie.  Scena była przyozdobiona kwiatami i banerami dotyczącymi FR oraz pięknym portretem Wł. St. Reymonta.
Tak więc jako zaproszony gość, będąc w sali Domu Polskiego w Hamilton na stole Jurorów zauważyłam trzy małe flagi; polską, kanadyjską i flagę, która nie była mi znana. Zaintrygowała ona też gości na sali. Słyszę z pierwszego rzędu oczekujących gości pytanie: a czyjaż to może być flaga? węgierska czy włoska?  Okazało się szybko, że jest to flaga litewska. Wow!, to super, że litewska pomyślałam, przypominając sobie historię potężnej Polski-Obojga Narodów i sentyment Polaków do Litwinów.
Z wielką radością miałam możliwość przywitania się z przedstawicielką z Litwy p. Dianą Judkiewicz, dyrektorką Szkoły im. Św. Jana Pawła II w Wilnie, która była w Jury Konkursu. W tym miejscu należy się wielkie uznanie dla pana Kazimierza Chrapki za takie mądre patriotyczne posunięcie i zaproszenie Litwinki polskiego pochodzenia, aby wzbogacić zasięg działalności Fundacji. Okazało się, że te panie pięknie mówią po polsku, oczywiście z akcentem kresów wschodnich, ale to dodawało im tylko splendoru.
Wracając jednak do atmosfery na pięknie przygotowanej sali, gdzie odbywał się Konkurs Recytatorski, wśród wystawy dotyczącej konkursu, najbardziej atrakcyjnym eksponatem była księga, 3 tom powieści „Chłopi”, ręcznie przepisana gęsim piórem przez pana Tadeusza Modrzejewskiego z Bielska- Białej z obrazkami ze scen opisu wsi polskiej okresu, o którym pisał Noblista. Jest to pięknie wykonana praca, która zajęła artyście rok czasu na przepisanie, opatrzenie ilustracjami i wykończenie introligatorskie.

Zanim rozpoczął się Konkurs, organizatorzy przedstawili międzynarodowy skład Jury konkursu, w którym zasiedli:
1. Joanna Fabisiak…………Polska
2. Diana Judkiewicz………Litwa
3. Władysław Lizoń……….Mississauga
4. Beata Machowiak……..Polska
5. Jessica Małek…………….Hamilton
6. Agata Pilitowska……….Toronto – przewodnicząca
7. Halina Rybczyńska…….Polska – wice przewodnicząca
8. Jan Azman-Zieliński…..Brantford

Jurorzy mieli za zadanie oceniać recytacje każdej grupy wiekowej począwszy od przedszkolaków aż do szkoły średniej.
Podczas recytacji, na sali panowała bezwzględna cisza a na twarzach słuchaczy widać było skupienie i podziw, bo tak wspaniałych recytacji mało kto się spodziewał. Szczególne uznanie należy się polskim nauczycielom ze Szkół Polonijnych w Kandzie, którzy wszczepili w serca dzieci i młodzieży umiłowanie do literatury pięknej stworzonej w Polsce kraju ich ojców. Największy zaś podziw wszyscy mamy dla tych wspaniałych dzieci urodzonych w Kanadzie, które były w stanie nauczyć się trudnej wymowy zawartej w słowach wierszy w języku polskim. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to dzieci i młodzież urodzona w Kanadzie, gdzie ich pierwszym językiem jest język angielski! Uważam, że każdy z nas słuchaczy rozumiał i doceniał włożony wysiłek tych recytatorów, aby nauczyć się nieraz długiego tekstu.
Bardzo to wszyscy słuchacze podziwiali i oceniali gromkimi oklaskami. Świadomość zasługi tak dobrze przygotowanych naszych kochanych polskich dzieci na ten Konkurs, wprawiała nas słuchaczy w wielkie rozrzewnienie, podziw i wyrazy uznania. Brawo dla Polskich Rodzin, które tak patriotycznie wychowują swoje dzieci. Brawo dla Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie, która stwarza platformę, aby takie konkursy mogły się odbywać!

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Po przerwie, podczas której serwowany był bardzo smaczny obiad, rozpoczęto Galowe Oficjalne Otwarcie Konkursu zapoczątkowane odśpiewaniem hymnów: Kanady, Litwy i Polski
Polski Hymn odśpiewała: Jessica Małek, Hymn Litewski: Paulina Sewruk
Następnie, prezes Kazimierz Chrapka oficjalnie przywitał wszystkich Gości oraz  Delegatów, wymieniając m.in.:
Magdalenę Pszczółkowską – Konsul Generalną RP w Toronto
Andrzeja Felińczaka – Prezesa KPK, Okręgu Hamilton
Stanisława Godzisza – Gospodarza Sali RCL, Placówki 315 w Hamilton
Jury konkursu, licznie przybyłych prezesów organizacji polonijnych, dyrektorów i nauczycieli szkół polonijnych, oraz delegacje z Polski, Litwy i wielu miast kanadyjskich.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali występu recytatorów z Polski i Litwy
Występ gościnny laureatów XVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem” w osobach: Weroniki Kołodziejczyk z Lublina, Anastazji Pawlak z Kołaczkowa i laureatki z Litwy, Pauliny Sewruk z Wilna wzruszył słuchaczy i dostarczył głębokich wrażeń i „wzlotów ducha”.
Następnie wyróżnieni laureaci z Kanady, zdobywcy miejsc medalowych, recytowali swoje wiersze, które były oklaskiwane i podziwiane z wielkim uznaniem zebranych na sali słuchaczy. Jedną z wielu nagradzanych licznymi oklaskami była recytacja małej dziewczynki, Zofii Drozdowskiej z Toronto, która w utworze pt. „Ptasie Radio” – Juliana Tuwima fantastycznie odtwarzała dźwięki ptaszków. Jak komentował po koncercie ojciec Zosi, dużo czasu poświeciła jej mama, pomagając córce osiągnąć taką perfekcję w recytacji tego wiersza.
Koniecznie trzeba przyznać, że dzieci oraz młodzież były bardzo starannie przygotowane przez swoich nauczycieli i rodziców.  Szczególną uwagę słuchaczy zwróciły takie recytacje jak fragment noweli W. Reymonta „W aptece” recytowany przez Anastazję Pawlak z Kołaczkowa oraz wiersze M. Konopnickiej,
J. Brzechwy i A. Mickiewicza.
Należy tu zaznaczyć, że w LIV Konkursie Recytatorskim brało udział 776 uczniów  z 15 Szkół Polonijnych z całej Kanady a 62 nauczycieli przygotowywało recytatorów do konkursu.

Oto lista zdobywców Złotych Medali w każdej grupie wiekowej
1. Grupa I –  Ahn Lena                            Mississauga
2. Grupa 2 – Kowalczyk Anna-Maria    Toronto
3. Grupa 3 – Ahn Oliwia                         Mississauga
4. Grupa 4 – Zubik Zuzanna                   Edmonton
5. Grupa 5 – Punturiero Emilia              Brantford
6. Grupa 6 – Lach Kaya Amelia              Toronto
Tak też na podstawie łącznej punktacji z Finału Konkursu (proza W. Reymonta) i recytacji podczas Galowego Koncertu Laureatów

Zwycięzcą 54 Konkursu Recytatorskiego im. W. Reymonta została:
                     KAYA EMILIA LACH z Toronto
Drugie miejsce zajęła Emilia Punturiero z Brantford ale ze względu, że była ona już na konkursie w Polsce, Kayii Lach w podroży do Polski będzie towarzyszyć laureatka kolejnego miejsca: ZUZANNA ZUBIK z Edmonton

Będą one reprezentowały kanadyjską młodzież polonijną oraz Fundację im. W. Reymonta z Kanady na XVIII-Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”, który odbędzie się 20 września 2024 roku w Kołaczkowie w Polsce.

W swoim wystąpieniu Pani poseł RP- Joanna Fabisiak podziękowała za zorganizowanie Konkursu Recytatorskiego obejmującego całą Kanadę, oraz wyraziła zadowolenie z faktu, że Nagroda Nobla dla W. Reymonta, była pierwszą nagrodą literacką w Wolnej Polsce po Odzyskaniu Niepodległości po 123 latach niewoli. Pani poseł powiedziała, że jest to powód do dumy i radości z faktu, że takie konkursy mogą się odbywać w Kanadzie, Polsce i na Litwie

Splendoru całej uroczystości dodała ceremonia wręczenia przez panią Magdalenę Pszczółkowską, Konsul Generalną RP w Toronto Medali Zasługi przyznanych przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę dla działaczy społecznych Fundacji. Złoty Medal otrzymała Danuta Warszawska, współzałożycielka Fundacji i długoletnia jej prezeska.

A oto lista odznaczonych:
1. Danuta Warszawska            Złoty Medal
2. Danuta Azman-Zielińska     Srebrny Medal
3. Lidia Buźny                             Srebrny Medal
4. Witold Jaroszewski              Srebrny Medal
5. Grazyna Jajeczek                  Srebrny Medal
6. Alex Florek                            Brązowy Medal
7. Wojciech Kukiełka               Brązowy Medal
8. Ewa Pachowicz                    Brązowy Medal

Ponadto, Honorowe odznaki Kongresu Polonii Kanadyjskiej otrzymali: Ewa Pachowicz i Wojciech Kukiełka a Jubileuszowy Medal Fundacji – Aleksandra Florek
Na zakończenie, gratulujemy serdecznie zwyciężczyniom tego wspaniałego Konkursu Recytatorskiego oraz nagrodzonym Medalami Zasługi przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę.

Dziękujemy organizatorom Konkursu, który był zorganizowany w Hamilton przez Kuratorów Fundacji, czyli przez grupę polskich zapaleńców i miłośników prozy Wł. St. Reymonta, jak również woluntariuszom a przede wszystkim niestrudzonemu Prezesowi Fundacji Reymonta, panu Kazimierzowi Chrapce!
Mając na uwadze ostatnie smutne wydarzenia w Ministerstwie Oświaty w Polsce, gdzie o zgrozo wycofuje się najpiękniejsze utwory literatury polskiej: H. Sienkiewicza, A. Mickiewicza oraz faktów z historii polski, jesteśmy bardzo tym faktem wstrząśnięci!!! dlatego widząc jak Fundacja im. W. Reymonta w Kanadzie dba o podtrzymywanie polskiej kultury, jesteśmy szczęśliwi, że właśnie w Kraju Klonowego Liścia mamy Fundację, która te wartości patriotyczne podtrzymuje i pielęgnuje.
My Polacy w Kanadzie mamy nadzieje, że to właśnie Fundacja im. W. Reymonta będzie dalej niosła ten „Kaganek Oświaty” w dalsze pokolenia rodaków w Kanadzie
Głęboko wierzymy, patrząc na dotychczasowy dorobek Fundacji, że będzie ona kontynuować dalej tę piękną i nieocenioną pracę dla wychowania naszych dzieci i wnuków w duchu i z poszanowaniem kultury polskiej. Dlatego też życzymy Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie dużo zdrowia, wytrwałości i siły do dalszej pracy, aby nieść te szlachetne wartości kultury polskiej i tradycji narodowych, reprezentowane poprzez arcydzieła literatury polskiej, do serc naszej młodzieży i następnych pokoleń Polaków w Kanadzie.

Tego z całego serca życzymy Fundacji im. W. Reymonta, a przede wszystkim dziękujemy panu prezesowi Kazimierzowi Chrapce wraz z „Całą Załogą”- za wyjątkowo piękną i szlachetną pracę dla naszych polskich dzieci i młodzieży w Kanadzie!!!.

Szczęść Wam Boże!
Zosia Poradzisz