Kanada wyznaczyła sobie ambitne cele dotyczące rozwoju turystyki po pandemii i opracowała nową strategię ich realizacji, ale eksperci twierdzą, że wyzwania geopolityczne, koszty podróży po kraju “i zmiany klimatu” utrudniają osiągnięcie tych celów.

Celem Kanady jest powrót do pierwszej dziesiątki destynacji turystycznych na świecie, po spadku na 13. miejsce w 2021 r. w Indeksie Rozwoju Podróży i Turystyki Światowego Forum Ekonomicznego. Kanada była 11. w indeksie z 2024 r., ale rząd federalny wyznaczył sobie cel siódmego miejsca do 2030 r.

Ottawa chce również zwiększyć roczne przychody z turystyki ze 140 do 160 miliardów dolarów i zwiększyć udział tego sektora w PKB Kanady o 40 procent.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zdaniem ekspertów,  nie będzie to łatwe.

„Indeks nie służy mierzeniu liczby turystów odwiedzających dany kraj” – powiedział Frederic Dimanche, dyrektor Szkoły Zarządzania Hotelarstwem i Turystyką im. Teda Rogersa na Uniwersytecie Metropolitalnym w Toronto.

„Niektóre z kryteriów, które są stosowane, dotyczą bezpieczeństwa,  jakości transportu lotniczego, kolei i innej infrastruktury turystycznej. Chodzi również o atrakcje, zasoby naturalne i zasoby kulturowe  kraju.

„Kanada musi poprawić się sama, ale to również zależy od tego, jak dobrze radzą sobie inne kraje” – dodał Dimanche.

Destination Canada, korporacja państwowa, której zadaniem jest realizacja celów turystycznych Kanady, opublikowała w czerwcu nową strategię określającą działania konieczne do ich realizacji.

Strategia ta obejmuje identyfikację głównych grup docelowych, sposób budowania marki Kanady, sposób przyciągania większej liczby wydarzeń biznesowych i konferencji, sposób zwiększania podaży pracy oraz sposób realizacji tego wszystkiego z myślą o zrównoważonym rozwoju środowiska.

Jednym z  rynków docelowych jest Azja Wschodnia, w tym Chiny.

Tymczasem relacje kanadyjsko-chińskie są nadal napięte. Chiny nie umieściły Kanady z powrotem na liście krajów zatwierdzonych do podróży.

„Wiemy, że straciliśmy wiele interesów z Chin” – powiedział Dimanche. „Niektórzy operatorzy zostali przez to mocno dotknięci. Więc jeśli moglibyśmy to zmienić, byłoby to na lepsze, ale to nie jest coś, co możemy kontrolować”.

Wojny i konflikty za granicą również wpływają na komercyjne trasy lotnicze do Kanady, ich dostępność i cenę. Tak więc, podczas gdy liczby pokazują, że podróże krajowe w Kanadzie w pełni odbiły po pandemii, podobnie jak liczba Kanadyjczyków wyjeżdżających za granicę, liczba obcokrajowców podróżujących do Kanady nie powróciła do poziomu sprzed pandemii.

„Wciąż istnieje luka 10-procentowa i odkryliśmy, że jest ona spowodowana głównie przez odwiedzających, którzy nie pochodzą ze wschodniej Azji. Dotyczy to Chin, Japonii i Korei Południowej” — powiedziała ekonomistka RBC Claire Fan, autorka niedawnego raportu na temat problemów, z jakimi zmaga się sektor turystyczny w Kanadzie.

Do innych przeszkód można zaliczyć napięte stosunki z Indiami i niedawno przywrócone kanadyjskie wymogi wizowe dla turystów z Meksyku.

Jednak koszty podróżowania po tak dużym kraju jak Kanada są trudne do sprzedania, szczególnie jeśli kraj ten nie dysponuje szybką koleją ani konkurencją w postaci linii lotniczych, które mogłyby utrzymać ceny na niskim poziomie — a takie możliwości oferują inne, znacznie mniejsze kraje.