Co w trawie (niemieckojęzycznej) piszczy? „Obraz świata, który już dostosowuje się do woli Trumpa – i gorączkowo próbuje przygotować się na turbulencje i kryzysy”

Absolutna nowość ! Wiadomość z dzisiaj, 06.08.24 ! Tak – można przeczytać (tylko !) w „ Neue Zürcher Zeitung”! „ Pobłażliwa polityka azylowa Europy Zachodniej doprowadziła do niekontrolowanej migracji i nieudanej integracji. Okoliczności zmuszają kraje Europy Zachodniej, takie jak Francja, Wielka Brytania i Niemcy, do podejmowania środków represyjnych. Czyniąc to, nieumyślnie stają się coraz bardziej nieliberalne. Jest wysoce prawdopodobne, że nastąpi masowe dozbrojenie państwa”.
—————————————————————————————-
O Niemczech:
„Welt” : Stacjonarne kontrole graniczne: CDU/CSU w Bundestagu wezwało kanclerza Scholza do przedłużenia stacjonarnych kontroli granicznych na wszystkich niemieckich granicach.
„Rheinische Post”: Przywrócić kontorole graniczne, także z Polską ! Koalicja CDU/CSU w Bundestagu (Alexander Richard Throm, rzecznik tej grupy parlamenarnej ) wezwała kanclerza Scholza do przywrócenia zlikwidowanych przez ministerstwo spraw wewn. (Nancy Faeser) stacjonarnych kontroli granicznych na wszystkich niemieckich granicach. Odnosząc się do planowanych przez rząd federalny 1000 nowych etatów dla policji federalnej, Throm wyjaśnił, że są one od dawna spóźnione i powinny być traktowane jako coś oczywistego.
„Handelsblatt”- 15 milionow samochodów z silnikiem elektrycznym. Według badania przeprowadzonego przez think tank Agora Verkehrswende i firmę konsultingową Boston Consulting Group (BCG) – niemiecki rząd chce, aby do 2030 r. po drogach jeździło co najmniej 15 milionów samochodów elektrycznych. Obiecano milion punktów ładowania. Według badań, koalicja rządząca nie osiągnęła tego celu z dużą łatwością, dlatego musi podjąć środki zaradcze. Jeden z nich zadowoliłby najbardziej ze wszystkich krajów Chiny… A w tzw. międzyczasie – istniejący od 2016 roku Umweltbonus (bonus dla środowiska) za zakup e-samochodow – został anulowany!
„Spiegel” – O postawie NRF w przypadku ataku Iranu i prośby o wsparcie wojskowe ze strony rządu Izraela – stanowisko polityka CDU ds. zagranicznych Rodericha Kiesewettera: „ Niemcy nie powinny pozostać głuche. Atak zostałby wówczas przeprowadzony przez podmiot państwowy, co wyraźnie uzasadniałoby interwencję wojskową Bundeswehry na mocy art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych”. Kiesewetter wezwał Bundeswehrę do udziału w koalicji pod przewodnictwem USA w celu ochrony Izraela. Możliwe jest tankowanie myśliwców z zaprzyjaźnionych krajów, a także rozmieszczenie samolotów Eurofighter w celu odpierania irańskich dronów. Miałoby to na celu wyłącznie ochronę ludności Izraela.
O Zagranicy:
„Neue Zürcher Zeitung” – W Wielkiej Brytanii -Konserwatyści dalej „rozrabiają” . Podsycani przez posty na portalach społecznościowych prawicowi ekstremistyczni demonstranci kontynuowali zamieszki. Zostały one wywołane fałszywym doniesieniem, że muzułmański uchodźca był odpowiedzialny za zabójstwo trzech małych dziewczynek w Southport. Podczas zamieszek rannych zostało wielu funkcjonariuszy policji. Aresztowano ponad sto agresywnych osób. Rząd rozważa teraz ogłoszenie stanu wyjątkowego w sądach. Dzieje się tak dlatego, że populistyczni politycy, tacy jak lider Partii Reform Nigel Farage, ale także duża część byłego rządu konserwatywnego, od lat wykorzystują imigrację jako kwestię wyborczą i głoszą o “wprowadzającej nieład w kaju inwazji” imigrantów, którzy nie integrują się i pokazują, że model wielokulturowego współistnienia nie działa. Konserwatyści twierdzą, że jest to “zrozumiałe” , bo jako “patrioci” bronią oni kraju.
„Bild”: Annalena Baerbock (min. spraw zagr. ) – broni decyzji o rozmieszczeniu w Niemczech rakiet USA dalekiego zasięgu. „Pociski mają chronić także Polskę, Finlandię i kraje bałtyckie”.
„Süddeutsche Zeitung”: O wymianie więźniów: „Dziwaczne wrażenie” sprawia „patriotyczny szum” przy okazji wymiany więźniów, która jest niczym więcej jak tylko „humanitarnym obowiązkiem”.
– „Uleganie szantażowi ze strony dyktatora i przestępcy wojennego nie jest politycznym triumfem” – zastrzegł komentator w „SZ”, dodając, że Putin z pewnością się cieszy, że jego „polityczny kidnaping” się udał.
„Online.de” – ” Zamienię morderców – na zakładników”: Dlaczego porozumienie w sprawie więźniów tylko wzmacnia Putina

II. O Ameryce : Czy Niemcy i Europa są wystarczająco przygotowane na ewentualną drugą kadencję Trumpa w Białym Domu. Rząd RFN przygotowuje się na scenariusz “Trump 2.0”
„Deutsche Welle”: „Ameryka ponosi winę za wojnę w Ukrainie” Klaus von Dohnanyi, były wpływowy polityk SPD – obarcza USA winą za wojnę na Ukrainie. Wg. niego „w celu uniknięcia wojny można poświęcić wolność innego państwa” . Ten 96-letni socjaldemokrata wypowiedzial się też w najnowszym wydaniu tygodnika „Die Zeit”, gdzie krytykuje niedawny zwrot w niemieckiej polityce wobec Rosji jako „z gruntu błędny”.
– „Tam, gdzie Donald Trump jest postrzegany jako zbawca moralności”- o tym, że religia odgrywa rolę w amerykańskiej kampanii wyborczej. Zarówno ewangelicy, jak i konserwatywni katolicy w USA mogą zgodzić się co do byłego prezydenta z kryminalną przeszłością. I z tym, że kandydat na vice-prezydenta – J. D. Vance reprezentuje bardzo szczególną formę amerykańskiego katolicyzmu. Podkreśla się jego wypowiedź w sprawie aborcji, której się sprzeciwia, nazywając to morderstwem (nawet gdy ciąża to efekt gwałtu lub kazirodztwa)
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” – Według sondażu CBS News/YouGov opublikowanego w niedzielę, Harris ma jeden procent przewagi nad Trumpem w całym kraju. W tak zwanych stanach wahających się, które mają decydujące znaczenie dla wyborów prezydenckich 5 listopada, Harris i Trump remisują. Zanim prezydent USA Joe Biden wycofał się jako kandydat na prezydenta, Trump nadal miał pięć punktów procentowych przewagi nad Bidenem.
– “Rzeczy się zmieniły” . Według raportu CNN, w zespole kampanii Trumpa rosną obawy o nadchodzące tygodnie w pojedynku z Kamalą Harris. Wydawca cytuje Johna McLaughlina, który analizuje wyniki sondaży w zespole kampanii i przedstawia sondaż: Harris nieznacznie wyprzedza Trumpa w całym kraju. Gazeta podaje, ze 99-letni były prezydent USA Jimmy Carter chce “wytrzymać” do wyborów 5 listopada. “Próbuję wytrzymać do głosowania na Kamalę Harris”, powiedział Demokrata.
– „Kamala Harris sprawia, że Donald Trump wygląda na coraz bardziej zdenerwowanego”, Wygląda na to, że Trump próbuje teraz uniknąć debaty telewizyjnej. To strategiczny błąd, który trudno wytłumaczyć
„Blick” – „Jak UE przygotowuje się na drugą kadencję Trumpa?
– Inwestycje w obronność: Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen zaproponowała, aby państwa członkowskie wspólnie zakupiły znacznie więcej sprzętu obronnego. Kontyngent ma wzrosnąć z obecnych 18 procent do 60 procent do 2035 roku. Chociaż UE inwestuje trzy razy więcej w obronność niż Rosja, wiele systemów nie jest ze sobą kompatybilnych. Do tej pory na obronność przeznaczono 1,5 mld euro. Zieloni oraz wielu socjaldemokratów i liberałów w Parlamencie Europejskim opowiadają się za wielomiliardowym funduszem finansowanym z długu Wspólnoty. Jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) odrzuca takie rozwiązanie, podobnie jak niemieckie partie CDU/CSU i FDP.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Agence France Presse:
– Czy Europa jest nadal bezpieczna w przypadku zwycięstwa Trumpa? Podczas kampanii wyborczej Trump groził Europejczykom zakończeniem paktu wzajemnej pomocy NATO, jeśli nie wydadzą wystarczająco dużo na obronę. Bez amerykańskiej broni nuklearnej i około 100 000 żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie, wielu uważało, że Europa nie jest wystarczająco bezpieczna. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim, David McAllister (CDU), wzywa zatem Europę do “gotowości obronnej”. “Nie dlatego, że UE powinna iść na wojnę, ale wręcz przeciwnie, aby odstraszyć naszych potencjalnych napastników” – powiedział McAllister agencji prasowej AFP. Na szczeblu UE, przyjazny Trumpowi rząd Węgier blokuje obecnie 6,5 mld euro. NATO uzgodniło pomoc w wysokości 40 miliardów euro, co według krytyków oznacza niewiele nowych pieniędzy pomocy wojskowej dla Kijowa.

– Co Trump oznacza dla polityki handlowej? Wg. AFP -Trump może mocno uderzyć w Europę pod względem handlu zagranicznego, ponieważ wyznaje zasadę “Ameryka przede wszystkim”. ” Hubertus Bardt, dyrektor zarządzający Niemieckiego Instytutu Gospodarczego (IW) powiedział, że Trump „Zagrozi zbudowaniem protekcjonistycznego muru wokół USA”. Zdaniem Bardta UE musi opracować jasne kontrposunięcia, aby móc odpowiedzieć na takie groźby.

– A jak jest z bezpośrednimi kontaktami Trumpa z Europejczykami ? AFP informuje, że jak dotąd ostatnie takie spotkanie odbyło się w lipcu – z Viktorem Orbanem, co zdaniam Agence France Presse przyniosło „podważenie wartości i interesów Unii Europejskiej”. Pisze się, że politycy z Niemiec i innych państw europejskich pielęgnują jednak kontakty z Republikanami w Kongresie a także z think-tankami z kręgu Trumpa.