Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia opublikowane przez Statistics Canada pokazują, że studenci zmagają się ze szczególnie trudną sytuacją na rynku pracy w okresie letnim, a niedawni imigranci są nieproporcjonalnie dotknięci pogarszającą się sytuacją na rynku pracy w kraju.

Z lipcowego badania siły roboczej przeprowadzonego przez federalną agencję, opublikowanego w piątek, wynika, że ​​ogólna stopa bezrobocia utrzymała się w ubiegłym miesiącu na poziomie 6,4 procent, podczas gdy gospodarka straciła skromne 2800 miejsc pracy.

W obliczu historycznie wysokich stóp procentowych stopa bezrobocia wzrosła w ciągu ostatniego roku o 0,9 punktu procentowego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Najnowsze dane wskazują jednak, że to właśnie ludzie młodzi i niedawni imigranci najbardziej ucierpieli na skutek pogarszających się warunków.

Spośród uczniów w wieku od 15 do 24 lat, którzy wrócili do szkoły jesienią, 51,3 proc. z nich miało w zeszłym miesiącu pracę, co stanowi spadek o oszałamiające 6,8 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według Statistics Canada jest to najniższy wskaźnik zatrudnienia studentów powracających do kraju od lipca 1997 r., nie licząc lipca 2020 r., kiedy trwała pandemia COVID-19.

Spowolnienie na kanadyjskim rynku pracy odczuli szczególnie niedawno przybyli imigranci, których stopa bezrobocia wzrosła w lipcu o 3,1 punktu procentowego w ujęciu rocznym, osiągając 12,6 procent.

Dla porównania, stopa bezrobocia wśród osób urodzonych w Kanadzie wzrosła w ciągu ostatniego roku o 0,5 punktu procentowego i w lipcu wyniosła 5,6 procent.

Wzrost bezrobocia jest szczególnie dotkliwy dla młodych imigrantów, którzy niedawno stali się imigrantami i mają stopę bezrobocia na poziomie 22,8 procent. To o 8,6 punktów procentowych więcej niż rok temu.

Bank Kanady dał do zrozumienia, że ​​jest coraz bardziej zaniepokojony sytuacją na rynku pracy.

Gubernator Tiff Macklem powiedział w zeszłym miesiącu, że decyzja banku centralnego o kolejnym obniżeniu głównej stopy procentowej była częściowo podyktowana chęcią pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Podsumowanie obrad Banku Kanady, opublikowane na początku tego tygodnia, sugeruje, że niektórzy członkowie rady zarządzającej obawiają się, że dalsze pogarszanie się sytuacji na rynku pracy może utrudnić ten proces.