Ukraina i Rosja winiły się wzajemnie za potężny pożar, który w niedzielę wybuchł w elektrowni jądrowej w Zaporożu – największej w Europie – na południu Ukrainy, w regionie obecnie okupowanym przez wojska rosyjskie.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w oświadczeniu poinformowała , że 11 sierpnia jej eksperci zauważyli „gęsty, ciemny dym” wydobywający się z północno-zachodniej części elektrowni po tym jak słychać tam było kilka eksplozji.
IAEA stwierdziła, że nie ma ryzyka podwyższonego poziomu promieniowania i wpływu na bezpieczeństwo jądrowe. Rządy Ukrainy i Rosji również nie zgłosiły żadnych oznak podwyższonego poziomu promieniowania.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obwinił „rosyjskich okupantów” o podpalenie i oskarżył Moskwę o próbę wykorzystania elektrowni jądrowej do „szantażowania Ukrainy, całej Europy i świata”. ” Tylko kontrola Ukrainy nad elektrownią jądrową w Zaporożu może zagwarantować powrót do normalności i pełnego bezpieczeństwa” – dodał.
Rosja ze swej strony oskarżyła siły ukraińskie o atak dronami. Państwowy Rosatom zarzucił Ukrainie, że 11 sierpnia wystrzeliła dwa wojskowe drony w kierunku jednej z chłodni kominowych zakładu. Rosatom nazwał atak dronów „aktem terroryzmu nuklearnego za który odpowiedzialne są władze Ukrainy”. Stwierdzono, że Ukraina przeprowadzała ataki na elektrownię i miasto Energodar — gdzie znajduje się elektrownia — odkąd w 2022 r. znalazły się one pod kontrolą Rosji.
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Grossi potępił atak, stwierdzając, że wszelkie działania militarne przeciwko elektrowni naruszają pięć konkretnych zasad ustalonych w zeszłym roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
Elektrownia w Zaporożu jest największą elektrownią jądrową w Europie. 11 lipca Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję , w której zażądało od Rosji wycofania z elektrowni wojskowego i innego nieautoryzowanego personelu oraz natychmiastowego zwrotu jej Ukrainie.
10 sierpnia Zełenski pośrednio przyznał , że Ukraina prowadzi ofensywę militarną na terytorium Rosji, po tym jak Moskwa poinformowała o rozpoczęciu od 6 sierpnia ataków w obwodzie kurskim.
Eksperci wojskowi stwierdzili, że celem tej akcji może być odciągnięcie rosyjskich rezerw od intensywnych walk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, natomiast doradca prezydenta Ukrainy zasugerował, że może ona wzmocnić pozycję Kijowa w przyszłych negocjacjach z Rosją.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała 11 sierpnia, że Ukraina dopuściła się ataków terrorystycznych, dokonując inwazji na Kursk.
Russian President Putin has canceled all peace talks with Ukraine and has confirmed that there will be no more negotiations, signaling a severe escalation in the conflict.
"What is there to even talk about with those who attack civilians and nuclear facilities?"
Russia and… pic.twitter.com/1SZp0Tx36I
— Shadow of Ezra (@ShadowofEzra) August 12, 2024