Parlamentarzyści wzywają do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Handlowej w sprawie taryf na chińskie pojazdy elektryczne

Parlamentarzyści z Partii Konserwatywnej oraz NDP zwrócili się do komisji ds. handlu Izby Reprezentantów o natychmiastowe ponowne zwołanie posiedzenia w celu omówienia skutków gospodarczych nienałożenia przez Kanadę ceł na chińską stal, aluminium i pojazdy elektryczne (EV)

„Miejsca pracy w kanadyjskim przemyśle stalowym,   aluminium i przemyśle samochodowym są zagrożone, a pracownicy w całym kraju stracą pracę, jeśli Pekinowi pozwoli się na zalewanie rynku kanadyjskiego produktami bez żadnych konsekwencji” – głosi list z 12 sierpnia podpisany przez   parlamentarzystów z PC i NDP.
„Aby rozwiązać ten problem i chronić naszych pracowników oraz ich wynagrodzenia, rząd liberalny musi natychmiast nałożyć cła na wyprodukowane w Chinach pojazdy elektryczne, stal, aluminium, kluczowe minerały i inne produkty”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W liście wzywa się komisję do przesłuchania minister finansów Chrystii Freeland i minister handlu międzynarodowego Mary Ngo w sprawie „skali utraty miejsc pracy”, która nastąpi w sektorze produkcyjnym Kanady, jeśli nie zostaną nałożone cła na Chiny. Wzywa się również komisję do przygotowania raportu dla Izby Gmin, który przedstawi proponowane cła na chińskie pojazdy elektryczne.

Rząd Kanady niedawno zakończył 30-dniowe konsultacje publiczne w celu zebrania opinii na temat nałożenia ceł na chińskie pojazdy elektryczne. Rząd federalny oskarżył Pekin o celowe zalewanie globalnego rynku pojazdami elektrycznymi w celu osłabienia zachodnich konkurentów. Wicepremier Chrystia Freeland skrytykowała w zeszłym miesiącu to, co nazwała „leninowską” polityką gospodarczą kraju.
Kiedy 12 sierpnia premier Justin Trudeau został zapytany o apel Poilievre’a o nałożenie ceł na Chiny, powiedział, że jego rząd omawiał ten problem i współpracował z interesariuszami i grupami społecznymi przez „wiele miesięcy”. Trudeau powiedział, że liberałowie „będą nadal bronić kanadyjskich pracowników w sektorze motoryzacyjnym” i „nadal upewniać się, że wykorzystujemy wszystkie niezbędne narzędzia, aby napędzać bardziej zieloną, czystszą gospodarkę, co oznacza świetne miejsca pracy w przemyśle tutaj, w Kanadzie”.
Premier Ontario Doug Ford również wezwał w czerwcu Ottawę do nałożenia 100-procentowego cła na chińskie pojazdy elektryczne, twierdząc, że import z Pekinu szkodzi kanadyjskim miejscom pracy. Powiedział, że Chiny wykorzystują swoje „niskie standardy pracy i brudną energię”, aby zalać międzynarodowe rynki pojazdów tanimi pojazdami.