Ponad 4000 sklepów typu convenience w Ontario otrzymało licencję na sprzedaż alkoholu, w ramach nowych przepisów, jakie mają wejść w życie w przyszłym tygodniu.
Komisja ds. Alkoholu i Gier Hazardowych w Ontario poinformowała w piątek, że zatwierdziła 4146 takich licencji. Od przyszłego czwartku sklepy całodobowe będą mogły sprzedawać piwo, wino i koktajle gotowe do spożycia
Rozszerzenie sprzedaży alkoholu jest wypełnieniem obietnicy złożonej przez premiera Douga Forda w wyborach w 2018 r.
W grudniu ubiegłego roku Ford ogłosił, że wszystkie sklepy typu convenience i spożywcze będą mogły sprzedawać piwo, wino, cydr i gotowe do picia koktajle od 2026 roku. W maju ogłosił plany przyspieszenia tej decyzji, przesuwając harmonogram do 5 września.
Rząd oświadczył, że plany rozszerzenia oferty sprzedaży alkoholu zapewnią mieszkańcom Ontario większy wybór i wygodę.
AGCO oświadczyło, że jest zobowiązane pomóc posiadaczom licencji w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpiecznej i odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu.
Rząd zezwolił sklepom spożywczym, które mają już licencję na sprzedaż piwa i wina, na rozpoczęcie sprzedaży gotowych koktajli i dużych paczek piwa w zeszłym miesiącu. Nowo licencjonowane sklepy spożywcze mogą rozpocząć sprzedaż piwa, wina i gotowych do picia koktajli 31 października.
Rozszerzenie sprzedaży alkoholu w prowincji doprowadziło do zawarcia przez Forda nowej umowy z The Beer Store na kwotę 225 milionów dolarów, ponieważ rząd zerwał 10-letnią umowę z firmą. Część nowej umowy z The Beer Store obejmuje utrzymanie co najmniej 386 sklepów otwartych do lipca 2025 r. i co najmniej 300 do 31 grudnia 2025 r.
Beer Store, będący własnością trzech międzynarodowych konglomeratów, będzie kontynuował swój program recyklingu co najmniej do 2031 roku.
Decyzja rządu o zezwoleniu na sprzedaż gotowych do spożycia koktajli poza głównym sklepem detalicznym z alkoholem w prowincji stała się punktem spornym w negocjacjach, które latem toczyły się między Radą ds. Kontroli Alkoholu w Ontario a jej związkowcami.
Około 10 000 pracowników zrzeszonych w Ontario Public Service Employees Union rozpoczęło strajk na początku lipca, twierdząc, że decyzja o zezwoleniu na sprzedaż gotowych koktajli w sklepach convenience stanowi zagrożenie dla istnienia LCBO.
Strajk, w wyniku którego zamknięto 700 sklepów, trwał ponad dwa tygodnie.
Kilka organizacji zajmujących się ochroną zdrowia, w tym Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto, wyraziło zaniepokojenie i rozczarowanie decyzją o zwiększeniu sprzedaży alkoholu.
Łatwiejszy dostęp do alkoholu zwiększy uzależnienie, wywoła przewlekłe choroby, zwiększy liczbę urazów, samobójstw i przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.
Ford powiedział, że prowincja musi traktować swoich mieszkańców „jak dorosłych”.
„Ludzie mają obowiązek pić alkohol w sposób odpowiedzialny” – powiedział.