Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w Kanadzie wzrósł zaledwie o 2 procent od sierpnia 2023 r. do sierpnia 2024 r., co jest najwolniejszym wzrostem ogólnych cen, jaki Kanadyjczycy odnotowali od ponad trzech lat, podaje Statistics Canada.

Jak podano w komunikacie, Kanadyjczycy nadal muszą stawiać czoła wysokim kosztom odsetek od kredytów hipotecznych i wysokim cenom wynajmu, co powoduje utrzymywanie się wskaźnika CPI na wysokim poziomie.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI spadł w sierpniu o 0,2 proc. po wzroście o 0,4 proc. w lipcu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Konsumenci odnotowali spadek cen takich towarów, jak bilety lotnicze, ubrania, obuwie i wycieczki, podał StatCan.

Co kosztuje więcej
Koszty mieszkaniowe nadal stanowią jeden z głównych czynników wpływających na wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI).
Stopy procentowe kredytów hipotecznych
Według StatCan koszty odsetek od kredytów hipotecznych wzrosły w sierpniu o 18,8 procent w ujęciu rok do roku. Jest to dwunasty z rzędu miesiąc wolniejszego wzrostu po osiągnięciu szczytu na poziomie 30,9 procent w sierpniu 2023 r.

Artykuły spożywcze
Jak wynika z danych StatCan, w sierpniu 2024 r. Kanadyjczycy zapłacili o 2,4 proc. więcej za żywność. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku produktów nabiałowych (wzrost o 3,3 proc.) i świeżych owoców (wzrost o 1,5 proc.). Wzrost cen w sklepach spożywczych objął także mięso (wzrost o 1,94 proc.) oraz pieczywo i produkty zbożowe (wzrost o 1,51 proc.).

Inne wzrosty
Według danych StatCan konsumenci dostrzegli również szereg innych wzrostów, takich jak:
Mieszkania na wynajem, 7,37 proc.
Podatki od nieruchomości 2,43 procent
Ubezpieczenie domu i kredytu hipotecznego, 1,5 procent
Jedzenie w restauracjach, 5,97 proc.
Alkohol 2,69 procent
Czesne 1,54 procent
Produkty ochrony zdrowia, 1,44 proc.
Pojazdy osobowe, 5,32 proc.
Transport publiczny, 1,62 procent
Ubezpieczenie pojazdu 2,38 proc.
Usługi komórkowe 1,22 proc.
Dostęp do Internetu, 0,91 proc.
Opieka nad dziećmi, 0,75 procent
Karma i artykuły dla zwierząt, 0,53 procent

Co kosztuje mniej
Największą oszczędnością, na której konsumenci widzą szansę, jest cena benzyny.
Benzyna
Według danych StatCan, w sierpniu ceny spadły w ujęciu rok do roku o nieco ponad 5 procent, po wzroście o 1,9 procent w lipcu.
W sierpniu 2023 r. ceny benzyny wzrosły o 4,6 proc. w ujęciu miesięcznym, podczas gdy w sierpniu 2024 r. spadły o 2,6 proc. Był to trzeci spadek w ciągu czterech miesięcy, podał StatCan. „Spadek w sierpniu 2024 r. wynikał głównie z niższych cen ropy naftowej na tle obaw gospodarczych w Stanach Zjednoczonych i spadku popytu w Chinach” – podaje StatCan.

Elektryczność
Koszt energii elektrycznej spadł w sierpniu w szybszym tempie rok do roku (1,7 proc.) niż w lipcu (0,8 proc.). Większy spadek w sierpniu nastąpił po szczególnie wysokim popycie letnim w sierpniu 2023 r.

Inne pozycje, których koszty spadły, według StatCan , to m.in.:
Wyposażenie gospodarstwa domowego, -0,8 proc.
Produkty rekreacyjne, edukacyjne i czytelnicze, -0,2 proc.