Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 25 września br. w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Zostało powołanych 16 członków Rady reprezentujących Polonię i Polaków z zagranicy rozsianych po całym świecie. W skład Rady weszli: Małgorzata Bonikowska z Kanady, Andżelika Borys z Białorusi, Lourival de Araujo Filho z Brazylii, Maciej Dokurno ze Szkocji, Alicja Donimirska z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Hallewell z Wielkiej Brytanii, Lesia Jermak z Ukrainy, Alina Ewelina Kieżun z Litwy, Małgorzata Kwiatkowska z Australii, Helena Legowicz z Czech, Wiesław Lewicki z Niemiec, Gerwazy Longher z Rumunii, Tadeusz Pilat ze Szwecji, Frank Spula ze Stanów Zjednoczonych, Andrzej Poczobut z Białorusi (Marek Zaniewski z Białorusi odebrał akt powołania za Andrzeja Poczobuta).

Marszałek podkreśliła, że to zaszczyt iż Senat może opiekować się Polonią i Polakami za granicą. „Historia pokazała, iż Polacy mieszkający poza granicami mają wielką moc – wielokrotnie wspierali nas tu w kraju i kiedy działaliśmy razem wszystko się udawało – tak było, gdy powstała „Solidarność”, gdy staraliśmy się o akcesję do NATO czy Unii Europejskiej” – powiedziała marszałek Senatu. Dodała, że bez pomocy Polaków zza granicy, jako ambasadorów Polski, to by się nie udało.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Kiedyś mówiliśmy, że Senat powinien opiekować się Polonią i Polakami za granicą, ale tak naprawdę potrzebujemy mądrego partnerstwa” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że wspólnie trzeba podejmować działania, tworzyć wspólne inicjatywy.

Polonijna Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym powołanym przez Marszałka Senatu RP, tradycyjnie będącego opiekunem Polonii i Polaków za granicą. W skład rady wchodzą przedstawiciele środowisk polonijnych. Nie są oni jednak wyłaniani przez te środowiska, lecz imiennie powoływani przez marszałka Senatu RP, jako osoby o uznanym autorytecie, dysponujące ogromną wiedzą i doświadczeniem. Rada stanowi gremium, które przedstawia problemy Polaków zamieszkałych w różnych częściach świata, żyjących w odmiennych warunkach społecznych i politycznych, reprezentujących szeroką skalę potrzeb i oczekiwań. Zadaniem Polonijnej Rady Konsultacyjnej jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, sygnalizowanie ważnych zjawisk zachodzących w środowisku polskiej diaspory.

 

Senat utworzył Polonijną Radę Konsultacyjną mocą uchwały w 2002 roku. czytamy w niej:

Członków Rady powołuje i odwołuje Marszałek Senatu spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje i środowiska polonijne. Marszałek Senatu może powoływać w skład Rady również inne osoby ze środowisk polonijnych. Kadencja Rady odpowiada okresowi kadencji Senatu. Członkowie Rady pełnią swe obowiązki honorowo. Wydatki związane z funkcjonowaniem Rady, w tym koszty podróży oraz pobytu w Polsce jej członków, pokrywane są z budżetu Kancelarii Senatu. Obsługę techniczno-organizacyjną zapewnia Radzie Kancelaria Senatu.