Według nowego sondażu Nanos Research przeprowadzonego dla CTV News, większość Kanadyjczyków wolałaby, aby na hulajnogi i rowery elektryczne wymagane było zezwolenie.
Z badania wynika, że 57 procent respondentów popiera wymóg posiadania zezwoleń lub licencji, lub obu tych wymogów, w przypadku hulajnóg i rowerów elektrycznych.
Trzydzieści sześć procent stwierdziło, że hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne powinny być traktowane jak rowery. Niewielka liczba respondentów, trzy procent, chciałaby, aby hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne zostały całkowicie zakazane, a pozostałe cztery procent jest niezdecydowane.
Wraz ze wzrostem popularności e-hulajnóg i e-rowerów w Kanadzie, niektóre miasta wprowadziły przepisy. Obejmują one ograniczenie ich użytkowania do ulic, na których prędkość nie przekracza 50 km/h, ograniczenie maksymalnej prędkości i wymagania wiekowe, twierdzi Nanos Research.
W czerwcu komisja doradcza ds. dostępności w Ottawie rozpatrzyła wniosek w którym zwrócono by się do miasta z prośbą o niewznawianie hulajnóg elektrycznych w 2025 r. z uwagi na obawy, że stanowią one zagrożenie dla pieszych i osób niepełnosprawnych.
Badanie Nanos pokazuje, że około 45 procent respondentów w wieku od 18 do 34 lat uważa, że do korzystania z hulajnóg i rowerów elektrycznych powinno być wymagane zezwolenie lub prawo jazdy. W porównaniu do 57,5 procent respondentów w wieku od 35 do 54 lat i około 65 procent respondentów powyżej 55 roku życia. Ontario ma największe poparcie wśród kanadyjskich prowincji dla regulacji licencyjnych, przekraczające 65 procent.
Firma Nanos Research zapytała również Kanadyjczyków, w jakim stopniu popierają ograniczenie budowy ścieżek rowerowych, jeśli budowa tych ścieżek oznacza zastąpienie pasów ruchu dla samochodów.
Badanie wykazało, że 40 procent respondentów sprzeciwia się ograniczeniu budowy ścieżek rowerowych w tej sytuacji, a 24 procent popiera ten ruch. Pozostali ankietowani wyrazili ograniczone poparcie lub sprzeciw, a pięć procent było niezdecydowanych.
Rząd Forda rozważa ograniczenie gminom w Ontario możliwości instalowania ścieżek rowerowych tam, gdzie wymagałoby to likwidacji pasów ruchu.