Z siostrą przełożoną zakonu Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej rozmawiamy o jej badaniach na rzecz przywrócenia pamięci o prześladowaniach sióstr zakonnych po drugiej wojnie światowej, które rozpoczęły się po tym, jak polscy komuniści rozprawili się z opozycją komunistyczną. Siostry pozbawiono możliwości wykonywania swych prac, odebrano szpitale, przedszkola i sierocińce a następnie osadzono w przygotowanych zawczasu odizolowanych klasztorach, zarządzanych przez komisarzy, gdzie poddano je obowiązkowi pracy chałupniczej, przeważnie szyciu odzieży roboczej.
Z tych obozów pracy siostry wyzwoliła postawa prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, który swój powrót do Warszawy z internowania, uzależnił od zgody na powrót sióstr do ich zakonów. 70 proc. domów zakonnych zostało już wówczas zarekwirowanych i większość sióstr trafiło do parafii, gdzie pracowały jako katechetki, organistki czy też gotowały.
Siostra Ewa Kaczmarek jest autorką opracowania historycznego pt. “Dlaczego przeszkadzały?”. Polityka władz partyjnych i rządowych wobec żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce w latach 1945-1956.
Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej posługują w polonijnych parafiach na terenie GTA, a także w Domu Kopernika.