Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP) planuje prowadzić tajny monitoring online przy użyciu fałszywych nazwisk i profili internetowych “w celu śledzenia ekstremistów ideologicznych w Kanadzie” – czytamy w wewnętrznym dokumencie.

Eksperci od ideologicznie motywowanego brutalnego ekstremizmu (IMVE) w Kanadzie twierdzą, że “strategia jest spóźniona, gdyż internetowy ekstremizm grozi rozlaniem się na przemoc w świecie rzeczywistym”. Ostrzegają, że “aktywność ekstremistów w Kanadzie może wzrosnąć w następstwie wyborów w USA, niezależnie od tego, kto zostanie kolejnym prezydentem”.

Obrońcy praw obywatelskich twierdzą, że obawiają się, iż zlecanie funkcjonariuszom prowadzenia tajnych dochodzeń online z wykorzystaniem fałszywych nazwisk może naruszać prawa określone w Karcie praw i swobód lub skłaniać ludzi do podejmowania działań, których w innych okolicznościach by nie podjęli.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wzywają również do ustanowienia zabezpieczeń, które obejmować będą tajny monitoring online.

Termin IMVE może obejmować wszystko, od białych suprematystów i neonazistów po skrajnie lewicowe organizacje zajmujące się ochroną środowiska i prawami zwierząt.

W dokumencie  opisano  plany Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej (RCMP) dotyczące rozszerzenia śledztw poza proste śledzenie treści publikowanych w Internecie.

„Brak tajnej obecności RCMP w Internecie został już wcześniej podkreślony w OIR (Operational Improvement Review), w którym zalecono, aby RCMP opracowała własny tajny program internetowy, który miałby pomagać w dochodzeniach w sprawach karnych dotyczących bezpieczeństwa narodowego” – czytamy w dokumencie strategicznym.

Jak podano, siły zbrojne będą musiały także zwiększyć swoje zasoby.

„Jeśli policja federalna rozszerzy swoje możliwości prowadzenia działań tajnych i wywiadowczych online w obszarze IMVE, konieczne będzie utworzenie dodatkowych internetowych profili, pseudonimów i sprzętu informatycznego w celu utrzymania tych działań” – czytamy w dokumencie.

Nie jest jasne, jakie postępy poczyniła RCMP w realizacji swojego tajnego programu online od czasu opracowania strategii w kwietniu, ani czy funkcjonariusze posługujący się fałszywymi tożsamościami prowadzą tajne dochodzenia online.

W dokumencie strategicznym napisano, że działania policji oparte na wywiadzie są kluczowe dla działań antyterrorystycznych RCMP, w tym przeciwdziałania IMVE. Chociaż napisano w nim, że RCMP otrzymuje dokumenty wywiadowcze od kanadyjskich i zagranicznych partnerów, większość z nich nie może zostać wykorzystana, ponieważ brakuje w nich kluczowych informacji.

„Często dostajemy tylko okruszek — może nazwisko i podejrzaną aktywność — ale nie na tyle, aby rozpocząć prawdziwe śledztwo” — czytamy w dokumencie. „Budowa naszych własnych wewnętrznych zdolności wywiadowczych pozwoliłaby nam korzystać z wywiadu z dużo mniejszą liczbą ograniczeń”.

Strategia IMVE mówi, że ​​RCMP powinna odejść jedynie od zarzutów o terroryzm. Zamiast tego policja powinna stosować techniki bezpieczeństwa publicznego i zakłócania, takie jak alternatywne zarzuty, postępowania na mocy Immigration and Refugee Protection Act lub deeskalacja i interwencje w zakresie zdrowia psychicznego.

Barbara Perry, dyrektor Centrum ds. Nienawiści, Uprzedzeń i Ekstremizmu na Ontario Tech University, powiedziała, że ​​strategia jest spóźniona, a większość krajów zachodnich znacznie wyprzedza Kanadę w przeciwdziałaniu zagrożeniom IMVE.

Dodała, że ​​nastąpiła „atomizacja ruchu”, a osoby zainteresowane ekstremizmem ideologicznym są teraz mniej skłonne do przyłączania się do określonych grup niż w przeszłości, co utrudnia monitorowanie ich przez organy ścigania.

Perry uważa, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA w 2016 r. doprowadził do wzrostu prawicowego ekstremizmu, podczas gdy wybór Baracka Obamy w 2008 r. spowodował „drastyczny wzrost liczby grup białych suprematystów”.

Garth Davies, adiunkt na Uniwersytecie Simona Frasera i ekspert w dziedzinie brutalnego ekstremizmu, powiedział, że martwi go również kampania USA, która może przyczynić się do wzrostu zagrożeń IMVE w Kanadzie. Davies twierdzi, że kanadyjskie przepisy prawne utrudniają organizacjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo narodowe przeprowadzanie tajnych operacji online, a są one potrzebne.

za cbc