Jak wynika z nowego badania, znaczna część kanadyjskich liderów biznesu stawia na pierwszym miejscu zasady ochrony środowiska, kwestie społeczne i ład korporacyjny (ESG), jednak większość z nich robi to ze względu na obowiązujące regulacje.

Z badania wynika, że ​​podczas gdy 29 procent dyrektorów generalnych kanadyjskich firm stwierdziło, że ESG jest ich głównym celem operacyjnym — co stanowi wynik dwukrotnie wyższy od średniej światowej — 78 procent dyrektorów generalnych z Kanady stwierdziło, że obowiązki regulacyjne i sprawozdawcze stanowią główny powód nadania priorytetu ESG.
Badanie przeprowadziła firma KPMG, która w okresie od 25 lipca do 29 sierpnia przeprowadziła wywiady z 1325 dyrektorami generalnymi.

Dodatkowo 75 procent respondentów stwierdziło, że potrzeba co najmniej trzech lat, aby zobaczyć znaczące zyski z inwestycji ESG, a 63 procent stwierdziło, że mają trudności z pełnym wdrożeniem ESG w swoich przedsiębiorstwach „jako sposobu tworzenia wartości”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na pytanie o bariery utrudniające wdrażanie inicjatyw ESG, 79 procent ankietowanych wskazało często zmieniające się przepisy, 74 procent zbieranie i agregowanie danych ESG, 61 procent trudności w budowaniu uzasadnienia biznesowego, 57 procent brak budżetu, a 55 procent brak technologii ESG lub zaangażowania kadry kierowniczej wyższego szczebla w ich firmach.

ESG to zasada inwestycyjna, która stawia na pierwszym miejscu kwestie środowiskowe, kwestie społeczne i ład korporacyjny. Czynniki środowiskowe mogą odnosić się do kwestii takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie i efektywność energetyczna, podczas gdy czynniki społeczne mogą obejmować zadowolenie klientów lub płeć i różnorodność. Czynniki ładu korporacyjnego mogą odnosić się do składu zarządu, wkładu politycznego lub kultury korporacyjnej.

W ostatnich latach kwestia ESG stała się bardziej powszechna, a badanie przeprowadzone w 2023 r. przez Business Development Bank of Canada (BDC) wśród największych organizacji nabywczych wykazało, że 82% z nich wymagało od swoich dostawców ujawniania informacji na temat co najmniej jednej kategorii ESG.
Połowa respondentów ankiety BDC z 2023 r. stwierdziła, że ​​wdrożenie praktyk ESG spowodowało wzrost kosztów operacyjnych, podczas gdy nieco ponad jedna trzecia stwierdziła, że ​​spowodowało to dodatkowe obciążenie administracyjne. Jednak stwierdzili również, że korzyści przewyższają koszty.
Doron Telem , partner i krajowy lider ds. ESG w firmie KPMG w Kanadzie, powiedział, że wyniki ankiety pokazują, że wymagania wobec kanadyjskich prezesów są „znaczne” i że muszą oni zajmować się takimi kwestiami, jak zmiana klimatu, dekarbonizacja i uczynienie łańcuchów dostaw bardziej etycznymi.