Kanada może być o krok bliżej dekryminalizacji twardych narkotyków, ponieważ większość parlamentarzystów zagłosowała za propozycją zalecającą takie działanie.
Według informacji opublikowanych 25 listopada przez Blacklock’s Reporter , posłowie zagłosowali stosunkiem głosów 210 do 117 za propozycją rekomendującą dekryminalizację posiadania heroiny, kokainy i wszystkich innych nielegalnych narkotyków w Kanadzie. Chociaż propozycja nie jest wiążąca, może wskazywać, jak posłowie zagłosowaliby nad przyszłym projektem ustawy mającym na celu takie rozszerzenie prawa.
Zalecenie, które uzyskało większość w Izbie Reprezentantów, przy czym tylko konserwatywni posłowie głosowali przeciwko niemu, sugerowało, „aby rząd Kanady zdekryminalizował proste posiadanie wszystkich nielegalnych narkotyków”.
Gabinet premiera Justina Trudeau nie zajął jednoznacznego stanowiska w sprawie tej sugestii, stwierdzając: „Rząd zdaje sobie sprawę, że coraz głośniej mówi się o tym aby zdekryminalizować samo posiadanie narkotyków jako kolejne narzędzie do zmniejszenia stygmatyzacji, która może sprawić, że wiele osób będzie ukrywać swoje używanie narkotyków i unikać szukania wsparcia, w tym leczenia”.
„Rząd bada podejścia polityczne i szersze ramy, które złagodziłyby skutki zakazów karnych w pewnych okolicznościach” – kontynuował gabinet.
Rząd Trudeau rozważa ogólnokrajową dekryminalizację, mimo że liczba zgonów związanych z narkotykami gwałtownie wzrosła w prowincji Kolumbia Brytyjska po tym, jak dekryminalizacja została tam wprowadzona w 2023 r.
Skutki dekryminalizacji twardych narkotyków stały się przedmiotem sporów w całym kraju, czego dowodem jest film dokumentalny Aarona Gunna Canada is Dying oraz krótki film dokumentalny Stevena Edgintona, dziennikarza UK Telegraph Canada’s Woke Nightmare: A Warning to the West.