Alberta złoży wniosek w ramach Ustawy o suwerenności prowincji, który będzie działał jako „ochrona konstytucyjna” przed planami Ottawy dotyczącymi redukcji emisji w sektorze ropy i gazu o jedną trzecią do 2032 r.

Rezolucja prosi zgromadzenie ustawodawcze o zatwierdzenie działań w celu „ochrony Alberty”, jeśli limit emisji w Ottawie stanie się prawem, poinformował rząd prowincji. Działania te obejmowałyby  m.in.  podjęcie kroków w celu zapewnienia, że ​​żaden podmiot prowincjonalny nie będzie uczestniczył we wdrażaniu limitu emisji, a wszystkie dane dotyczące emisji będą raportowane i ujawniane.
Jeśli wniosek zostanie przyjęty, rząd prowincji zacznie się przygotowywać na wypadek, gdyby przepisy federalne stały się prawem. Ponieważ rząd UCP ma większość, oczekuje się, że wniosek zostanie przyjęty.

„Walczymy każdą bronią w naszym arsenale” – powiedziała premier Danielle Smith na konferencji prasowej 26 listopada . „Ustawa Alberta Sovereignty Within a United Canada Act została tak zaprojektowana, aby chronić naszą prowincję przed niekonstytucyjną ingerencją, a teraz zamierzamy jej użyć”.
Władze prowincji oświadczyły, że zgodnie z Konstytucją mają wyłączną jurysdykcję w zakresie eksploatacji nieodnawialnych zasobów naturalnych i że limit emisji może skutkować zmniejszeniem produkcji ropy naftowej i gazu w Albercie o co najmniej 1 milion baryłek dziennie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

4 listopada Ottawa opublikowała szczegóły dotyczące wprowadzania limitu emisji ropy naftowej i gazu, który jest częścią federalnego planu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Limit ten wymagałby od firm naftowych i gazowych obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 35 procent poniżej poziomów z 2019 r. do 2032 r. Rząd federalny twierdzi, że jego przepisy nie naruszają prowincyjnej jurysdykcji w zakresie eksploatacji zasobów, lecz obejmują ogólnokrajową inicjatywę środowiskową.

Rząd Alberty sprzeciwiał się limitowi od czasu jego ogłoszenia, nazywając go „celowym atakiem” Ottawy na gospodarkę prowincji i „finansowy dobrobyt” Kanadyjczyków. Prowincja twierdzi, że polityka Ottawy działa jako de facto limit produkcji.