Były prezes Banku Chin, Liu Liange, został we wtorek skazany na karę śmierci z dwuletnim zawieszeniem wykonania wyroku za korupcję i nielegalne udzielanie pożyczek.

Sąd w mieście Jinan, we wschodniej prowincji Szantung w Chinach, orzekł, że przyjął on łapówki o wartości ponad 121 milionów juanów (16,8 miliona USD).

Liu został dożywotnio pozbawiony praw politycznych, cały jego majątek osobisty zostanie skonfiskowany, a wszystkie jego nielegalne zyski muszą zostać odzyskane i zwrócone do skarbu państwa – głosi wyrok sądu co podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sąd ustalił, że Liu wykorzystywał swoje różne stanowiska w Export-Import Bank of China i Bank of China, aby pomagać innym w takich kwestiach, jak finansowanie , współpraca projektowa  – jednocześnie nielegalnie przyjmując łapówki w zamian.

Ponadto ustalono, że świadomie ułatwił udzielenie pożyczek na łączną kwotę ponad 3,32 miliarda juanów nieuprawnionym przedsiębiorstwom z naruszeniem przepisów prawa, co spowodowało stratę główną w wysokości ponad 190,7 miliona juanów (około 27 milionów dolarów) – poinformował sąd.

Liu jest drugim znanym chińskim bankierem ukaranym za korupcję.

20 listopada rządząca Chińska Partia Komunistyczna wykluczyła z partii Lou Wenlonga, byłego wiceprezesa Banku Rolnego Chin, za korupcję.

W oświadczeniu stwierdzono, że Lou celowo stawiał opór podczas śledztwa w jego sprawie i naruszył partyjny kodeks oszczędności, uczestnicząc w bankietach opłacanych ze środków publicznych lub mogących mieć wpływ na rzetelność wykonywania obowiązków urzędowych.

Również we wtorek wszczęto publiczne postępowanie karne przeciwko Wang Yixinowi, byłemu wicegubernatorowi prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach, za rzekome przyjmowanie łapówek.

Ludowa Prokuratura Miejska Heze w chińskiej prowincji Szantung wniosła sprawę do miejskiego sądu okręgowego po przeprowadzeniu dochodzenia przez Narodową Komisję Nadzoru.

Prokuratorzy twierdzą, że Wang nadużywał swoich stanowisk w prowincjach Hajnan i Shanxi, aby zapewnić korzyści innym w zamian za łapówki określone jako „niezwykle wysokie” – podała agencja Xinhua.

Od momentu dojścia do władzy w 2012 r. prezydent Chin Xi Jinping przeprowadził szeroką kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano ponad milion urzędników, w tym dwóch byłych ministrów obrony i kilkudziesięciu wysokich rangą oficerów armii.