Air Canada przygotowuje się do wdrożenia technologii rozpoznawania twarzy przy bramce, stając się pierwszą kanadyjską linią lotniczą, która wdroży to oprogramowanie w celu usprawnienia procesu wejścia na pokład.
Od wtorku pasażerowie większości lotów krajowych Air Canada na lotnisku Vancouver International Airport będą mogli wejść na pokład samolotu bez okazywania jakichkolwiek dokumentów tożsamości, takich jak paszport czy prawo jazdy, poinformowała największa linia lotnicza w kraju.
Uczestnicy programu, “który jest dobrowolny”, mogą przesłać zdjęcie swojej twarzy i skan paszportu do aplikacji linii lotniczych.
Uruchomiona jako projekt pilotażowy w lutym 2023 r. opcja cyfrowego identyfikatora jest już dostępna w salonikach Maple Leaf Air Canada w Toronto, Calgary i San Francisco. Linia lotnicza planuje zaprezentować ją przy bramkach innych kanadyjskich lotnisk „w niedalekiej przyszłości”.
Kanadyjscy przewoźnicy nie spieszyli się z wprowadzeniem procedur biometrycznych, a tymczasem technologię rozpoznawania twarzy wdrożyło już wiele amerykańskich linii lotniczych, lotnisk i rządowych agencji bezpieczeństwa.
Od 2021 r. niektórzy klienci Delta Air Lines na lotniskach w Atlancie i Detroit mogli nadać jedynie uśmiech. W zeszłym roku linia lotnicza rozszerzyła tę technologię na Los Angeles i Nowy Jork.
W 2023 roku niemieckie lotnisko we Frankfurcie zezwoliło wszystkim liniom lotniczym na korzystanie z „biometrii twarzy” od stanowiska odprawy do bramki wejściowej – bez konieczności okazania fizycznego dokumentu tożsamości.
W miarę jak oprogramowanie rozpoznawania twarzy staje się powszechne pojawiają się wątpliwości dotyczące prywatności i etyki. Część z nich dotyczy sposobu szkolenia systemów i tego, co się dzieje, gdy oprogramowanie nie rozpoznaje podróżnych.
„Chodzi o prywatność i kontrolę danych oraz o to, kto może je zobaczyć. Jak zamierzasz skasować dane lub jak zamierzasz zarządzać przepływem tych danych?” – mówi John Gradek, który wykłada na programie zarządzania lotnictwem na Uniwersytecie McGill.
„Kanada podchodzi bardzo ostrożnie do wdrażania tej technologii”. Zauważył również, że jeśli tablet z kamerą zastąpi pracownika na stanowisku kontroli bezpieczeństwa zlikwidowane zostaną miejsca pracy.
Air Canada zapewnia, że dane osobowe w cyfrowych profilach pasażerów są szyfrowane podczas przetwarzania i są „wykorzystywane wyłącznie do celów identyfikacji. Informacje są usuwane z systemów 36 godzin po odlocie.
„Jeśli chodzi o prywatność, to właśnie ta kwestia była brana pod uwagę przy opracowywaniu tej technologii i jest ona bardzo ważna dla Air Canada” – zapewnił rzecznik Peter Fitzpatrick
Dodał, że technologia ta nie ma żadnego związku z programami rządowymi, takimi jak Nexus, który umożliwia podróżnym szybsze przekraczanie granicy.