Premier prowincji Ontario Doug Ford powiedział, że Kanada mogłaby pomóc USA wypełnić lukę w zasobach po wprowadzeniu przez Chiny zakazu eksportu kluczowych minerałów w odpowiedzi na amerykańskie sankcje dotyczące półprzewodników.

„To kolejny sygnał ostrzegawczy. Przez zbyt długi czas Chiny dominowały na światowym rynku kluczowych minerałów. Ontario ma zasoby, aby wypełnić lukę, gdy USA i nasi sojusznicy odłączają się od Chin” – napisał Ford na platformie społecznościowej X 3 grudnia w reakcji na zakaz eksportu Chin. „Jesteśmy tutaj, aby budować Twierdzę Can-Am, która ma na celu przywrócenie miejsc pracy w kraju i ochronę naszych wspólnych interesów w zakresie bezpieczeństwa narodowego z naszymi sojusznikami z USA”.

Wypowiedzi Forda pojawiły się po ogłoszeniu przez Chiny 3 grudnia wprowadzenia bardziej rygorystycznych kontroli eksportu materiałów o podwójnym zastosowaniu cywilno-wojskowym — w tym galu i germanu — przeznaczonych do Stanów Zjednoczonych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chiny są największym na świecie producentem minerałów ziem rzadkich, dostarczając około 80 procent światowej produkcji galu i 60 procent germanu, zgodnie z Critical Raw Materials Alliance. Pierwiastki te są kluczowe dla produkcji ogniw słonecznych, czujników satelitarnych i sprzętu wojskowego.

Zakaz eksportu wprowadzony przez Pekin był następstwem decyzji Waszyngtonu o nałożeniu dalszych ograniczeń na dostęp Chin do zaawansowanych półprzewodników. Miało to na celu zahamowanie modernizacji chińskiej armii i zmniejszenie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA.

2 grudnia Departament Handlu USA rozszerzył listę chińskich firm podlegających kontroli eksportowej, włączając do niej 140 firm technologicznych . Podczas gdy większość firm ma siedzibę w Chinach, lista obejmuje również chińskie firmy zlokalizowane w Japonii, Korei Południowej i Singapurze, które produkują sprzęt do produkcji chipów i oprogramowanie.
W lipcu ubiegłego roku Chiny ogłosiły już ograniczenia dotyczące galu i germanu, powszechnie postrzegane jako odwet za sankcje USA i Zachodu na chipy. W przeciwieństwie do poprzednich kontroli, nowy zakaz eksportu jest skierowany konkretnie do Stanów Zjednoczonych.
Nowe limity eksportowe Chin zaostrzają również kontrolę nad grafitem, używanym w bateriach litowo-jonowych i komponentach pojazdów elektrycznych. Chiny produkują ponad 80 procent światowego grafitu.
Ford wezwał Ottawę do wzmocnienia partnerstwa handlowego między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi, między innymi poprzez usunięcie Meksyku z trójstronnej umowy, z powodu obaw, że chińskie pojazdy elektryczne i inne towary importowane do Meksyku będą przekierowywane do Kanady i Stanów Zjednoczonych, co ominie wysiłki tych krajów mające na celu ograniczenie importu z Chin.