Minister finansów Chrystia Freeland nie ujawniła jeszcze, czy jej nadchodzący minibudżet będzie zgodny z wytycznymi, które określiła w zeszłym roku, mającymi na celu zapobiegnięcie wzrostowi deficytu.

Podczas konferencji prasowej 10 grudnia Freeland była wielokrotnie pytana o prognozowany deficyt, ale nie podała żadnych informacji.

„Nie będę komentować anonimowych plotek, które teraz krążą po mieście” – powiedziała.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Minister finansów przedstawi  Fall Economic Statement w Izbie Gmin 16 grudnia, dzień przed sześciotygodniową przerwą świąteczną Izby. Freeland nie chciała mówić o deficycie, ale powiedziała, że ​​cel wskaźnika długu do PKB zostanie osiągnięty.

„Utrzymywanie malejącego wskaźnika długu do PKB jest naszą kotwicą fiskalną” – powiedziała, gdy zapytano ją o deficyt. „Jeśli  dług maleje jako część gospodarki, z definicji twoja pozycja fiskalna jest zrównoważona”.

Pierwszym z trzech celów fiskalnych wymienionych przez rząd jako część kotwicy fiskalnej było utrzymanie deficytu w latach 2023–2024 na poziomie lub poniżej 40,1 mld dolarów prognozowanych w budżecie na rok 2023. Kolejnym celem było obniżenie relacji długu do PKB w latach 2024–2025 i utrzymanie tendencji spadkowej.

Freeland przedstawiła budżet na rok 2024 w kwietniu. Budżet podkreślił potrzebę utrzymania kotwicy fiskalnej i stwierdził te same cele fiskalne związane z deficytem i stosunkiem długu do PKB.

Parliamentary Budget Officer stwierdził w analizie z października , że ​​szacuje, iż deficyt budżetowy w roku fiskalnym 2023-2024, osiągnął 46,6 mld dolarów  czyli 1,6 proc. PKB. Budget Officer spodziewa się również, że relacja długu do PKB wyniesie 42,2 proc. w tym roku fiskalnym i następnym.
Freeland uważa, że ​​stosunek długu do PKB Kanady jest oznaką siły gospodarczej kraju. 10 grudnia zauważyła, że ​​Kanada ma najniższy stosunek długu do PKB wśród krajów G7.

Minister finansów używa wskaźnika długu netto do PKB, który wzmacnia aktywa Kanady, polegając na pieniądzach w funduszach emerytalnych. Używając wskaźnika długu  brutto do PKB, Kanada jest według Międzynarodowego Funduszu Walutowego 13. od końca na świecie pod względem długu publicznego.


Nadchodzące Jesienne Oświadczenie Ekonomiczne  będzie uważnie analizowane, ponieważ oczekuje się, że rząd ogłosi przeznaczenie środków na wzmocnienie bezpieczeństwa granic.

 „Zdecydowanie zdajemy sobie sprawę, że stoimy w obliczu wyzwań, ale także szans po wyborach w USA” – powiedziała Freeland. „Myślę, że wszyscy Kanadyjczycy zdają sobie sprawę, że jesteśmy bardzo skupieni na tym, ciężko nad tym pracujemy i oczywiście Fall Economic Statement weźmie to pod uwagę”.