Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.

Tusk rozpoczął konferencję prasową od informacji, że w czasie wczorajszej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim ustalił szczegóły wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce i swojej rewizyty na Ukrainie.

– Oba nasze państwa (Polska i Estonia) są bardzo aktywne w tworzeniu politycznego scenariusza, w którym możliwe będzie zakończenie wojny w sposób sprawiedliwy, do zaakceptowania przez Ukrainę, naszych sojuszników. To bardzo ważne, by solidarność z Ukrainą w obliczu napaści rosyjskiej i trwającej wojny była solidarnością państw, które dobrze i mądrze budują przyszłość regionu – mówił   Tusk.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szef polskiego rządu  rozmawiał też z premierem Estonii o wyborach w Rumunii, „które potwierdziły nieustającą gotowość Rosji do atakowania, przy użyciu coraz bardziej wyszukanych narzędzi i operacji” i „coraz skuteczniejsze ingerowanie w życie polityczne państw europejskich”. – Jest głośno o operacji „Portal Combat”, operacji rosyjskiej. Pierwszymi państwami na liście do zaatakowania przez zorganizowane grupy i narzędzia w operacji „Portal Combat” były Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do tego 14 państw europejskich, w tym Rumunię – kontynuował.

Donald Tusk poinformował też, że podjął decyzję, która „będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów”, by rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o wpisanie do niego stacji telewizyjnych – TVN i Polsat. – Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem – wyjaśnił.

– Ta decyzja oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można kupić firm, które są na strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie. Na tej liście są już inne firmy prywatne, nie jest to precedens w Europie, mamy też tego typu rozwiązania – oświadczył.

Jak już pisaliśmy, TVN, należący  do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, może zostać przejęty przez węgierski fundusz powiązany z Viktorem Orbánem. Inne doniesienia wskazywały, że TVN może zostać kupiony przez czeską grupę PPF. Telewizją należącą dziś do Amerykanów miała być też zainteresowana węgierska telewizja TV2.